Trakya'da yer altı sularının yüzde 85'i tükendi

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Çorlu Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof Dr Lokman Hakan Tecer, Trakya bölgesinde yer altı sularının yüzde 85 azaldığını, kuyuların 30-40 metre derinliklerden 300 - 400 metre derinliklere indiğini kaydetti.

Tecer bölgedeki yer altı sularının azalmasında en önemli nedenin kullanımdaki artıştan kaynaklandığını belirtti. Trakya'nın eskisi gibi yağış aldığını aktaran Lokman Hakan Tecer, barajların dolduğunu ve bu suların yüzde 12'lik kısmının yer altına gittiğini belirterek şunları söyledi:

"Çünkü biz burada biliyoruz ki bu bölgede Ergene Havzası'nda özellikle hem tarımsal sulama hem de endüstriyel kullanım, bir de evsel kullanım olmak üzere sınıflandırdığımız zaman beslenim oranlarından daha çok kullanım oranları var. En son rakamlara göre 1,26 seviyesindedir. Bu ne demek? Bir, birim yer altı suyu beslenimi varsa bunun yüzde 25 daha fazlası, 1,26 kadarı yer altı suyu kuyularından çekilerek kullanılıyor demektir. Dolayısıyla bu bölgedeki yer altı suyu seviyeleriyle ilgili yaşanan problemin bugünden yarına yağışlarla düzelebilme, dolabilme ihtimali çok zayıf. Onun yerine yer altı su seviyelerini artık rezerv olarak görüp bunların kullanımını sınırlandırmak, kullanımını azaltmak gerekiyor."

Yer altı sularının yüzde 80-85 azaldığını açıklayan Tecer, kullanım fazlalığının önüne geçilmediği taktirde yer altı sularının artmayacağı uyarısında bulundu ve yer altı sularının rezerv olarak görülmesi gerektiğini belirtti. Tecer atık suların yeniden kullanımını sağlayan teknikler ile sorunun aşılabileceğini aktardı.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7551209/trakyada-yer-alti-sularinin-yuzde-85i-tukendi