Tokyo'da kriz! Çin CNN ve Reuters'e ateş püskürdü! Bilerek yapıyorlar

Japonya'da gerçekleştirilen 2020 Tokyo Olimpiyatları'nda Çinli halterci Hou Zhihui ülkesine altın madalya kazandırdı. Batı medyası ise Çinli sporcunun zaferini haber yaptı. Çin'in Sri Lanka büyükelçisi ise  Reuters ve CNN'e ateş püskürdü.

Sosyal medya hesabından Reuters'in haberini paylaşan Sri Lanka'daki Çin Büyükelçiliği, "O kadar fotoğraf içinde Reuters bunu seçti. Onların ne kadar çirkin olduğunu göstermek için. Politikayı ve ideolojileri sporun üzerinde tutup kendinizi tarafsız medya organizasyonu olarak adlandırmayın. Utanmazlar Olimpiyatların ruhuna saygı gösterin" ifadelerini kullandı.

Çin Komünist yanlısı Global Times'ta yer alan habere göre büyükelçilik Reuters'in diğer sporculara yönelik haber fotoğraflarını karşılaştırdı. Büyükelçilik, "Aynı gün, aynı olimpiyatlar, aynı @Reuters, farklı yüzler. Belki de hayatta güzel olan her şey beyaz batılılar için daha kolay geldiği içindir?" dedi. 

CNN ise sporcunun zaferini "Çin için altın… ve Çin için altın… ve Daha fazla COVID-19 vakası."  başlığı ile duyurdu ve daha sonra hemen sildi. CNN'in haberi de Çin'de eleştirilere maruz kaldı.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7521573/tokyoda-kriz-cin-cnn-ve-reuterse-ates-puskurdu-bilerek-yapiyorlar