Yatırımcılar dikkat! İslam Memiş'ten Ağustos için çok özel tavsiyeler

Küresel piyasalarda hareketlilik devam ediyor. İç piyasalar ise bayram nedeniyle düz seyrediyor. Ons altın fiyatları ve döviz kurları hareketli seyrini devam ettirirken yaz aylarında fiyatların gidişatı belrislziğini sürdürüyor. Onsta yaşanan son gelişmeler dikkatleri yeniden altına yönlendirdi. 2-3 aylık süreç baz alındığında ons fiyatlarında yaşanan değişimler altını daha da cazip hale getiriyor. Piyasa analistleri ve finans uzmanları fiyatların hangi yöne seyredeceği konusundaki yorumlarını tek tek yatırımcı için paylaşıyor.

İSLAM MEMİŞ'TEN PİYASA ANALİZİ 

Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, altın ve dövizle ilgili değerlendirmede bulunurken şu ifadeleri kullandı:
Altın ve gümüşün bir miktar değer kazandığını, destek sevilerinin altına kaymak istemediğini yükseliş isteğini koruduğunu görüyoruz.

Altın haftanın son işlem gününde altının gram fiyatının 497-507 aralığında işlemler gerçekleştirdi. Gram altın fiyatı 495- 505 aralığına sıkıştı ama bu hafta 497-507 lira aralığında işlem gördü.

Altının ons fiyatı 1791-1834 dolar aralığında ama yükselişlerin daha hızlı devam edeceğini öngördüğümden dolayı 1800 dolarların altına eğer sarkmalar gerçekleşirse şimdilik böyle bir emare yok.

1808 dolar güçlü bir destek seviyesi. Eğer bu seviye aşağı yönlü kırılırsa tekrar 1790 seviyesini konuşabiliriz ancak altın fiyatlarında hızlı yükselişler bizi bekliyor.

Özellikle ağustos ayında 1860-1880 dolar yukarı yönlü kırıldıktan sonra yükselişlerin 1960 dolar seviyesine kadar hızlıca yükseleceğini de görebiliriz.

O yüzden altın satmak isteyen çıkmak isteyen yatırımcısını da rehavete kapılmadan sabırla beklemesini ifade edebilirim.

''ALIM FIRSATI SUNUYOR''

Altının gram fiyatı dediğim gibi 490-507 aralığına sıkıştı. 500 altına her sarkmalar gram altın-TL tarafında alım fırsatları sunmaya devam ediyor.

MEMİŞ'TEN YIL SONU İÇİN UYARI

Enflasyonun olduğu her yerde değerli metaller kral olmaya devam edecek. O yüzden gram altın-TL fiyatı tekrar 540 seviyesi yukarı yönlü kırılabilir.

Özellikle yıl sonuna kadar da bu yükselişlerin her defasında sık sık beyan ettiğim gibi 580-600 seviyesine kadar bir yükseliş beklemek gerektiğini tekrar ifade etmek isterim."

İSLAM MEMİŞ'TEN DOLAR ANALİZİ

Memiş dolar piyasasına da değindi. Uzman isim dolarla ilgili değerlendirmesinde şu ifadeleri kullandı: Dolar kurunda bir miktar geri çekilmeler gördük. 8.48-8.58 aralığında işlemler gerçekleştirdi. Dolar kurunda 8.44 lira güçlü bir destek olduğunu görüyoruz.
8.44 seviyesinin altına sarkarsa dolar kurunun 8 lira altına sarkma ihtimali bile olabilir. O yüzden 8.44 seviyesini önemsiyorum ancak 8.50 altındaki rakamlar kısa vade için özellikle dövizle ticaret yapanlar için bir alım fırsatı olduğunu da özellikle belirtmek isterim.

Memiş ayrıca bayram sonrası piyasalar için yeni bir sert haftaya hem de Ağustos ayına girildiğinin de altını çizdi

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7516053/yatirimcilar-dikkat-islam-memisten-agustos-icin-cok-ozel-tavsiyeler