Artvin'de bir tek onlar ayakta kaldı! Asırlık köprülerin sel sınavı!

Artvin ve Rize'de perşembe günü meydana gelen, üç kişinin kaybolduğu sel ve heyelan afetinin hasar tespit çalışmaları devam etti. Selin çekildiği bölgelerde balçığa gömülen ev iş yerleri ile cadde ve sokaklarda temizlik yapılırken, su ve elektrik nakil hatları onarıldı.

BİR TEK ONLAR HASAR ALMADI

Rize ve Artvin'de bir hafta arayla yaşanan sel ve heyelanlarda yaşanan taşkınlarda hasar almayan tek yapılar asırlık kemer köprüler oldu.

Artvin'in Arhavi ilçesinde birbirini tamamlayan ve tam daire olma özelliği taşıyan 1850 yılında inşa edilen tarihi Çifte Köprüler, derenin taşmasına rağmen hasar almadı.

Hemen bitişiğinde araç geçişleri için yeni yapılan köprü ise sürüklenen ağaçların altındaki akarı tıkaması sonucu taşkına yol açtı.

Kamilet Vadisi'nden akan derenin üzerine kesme taş kullanılarak yapılan uzunlukları 35,5 metre, genişlikleri ise 2,8 metre olan Çifte Köprüler, yöredeki taş işçiliğinin önemli örneklerinden sayılıyor.

Köprüde taşkına tanık olan Sezai Aras, "Eski köprülerin sağlam kalıp yeni köprülerin zarar görmesine şaşırdık" ifadelerini kullandı.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7515316/artvinde-bir-tek-onlar-ayakta-kaldi-asirlik-koprulerin-sel-sinavi