Dolar ve altın yatırımı yapanlar dikkat! Bu yıl zor gözüküyor

Milliyet gazetesinden ekonomist Zeynep Aktaş bugünkü “Bu yıl faiz indirimi zor” başlıklı yazısında Merkez Bankası’nın aldığı  faiz kararı sonrası açıklanan toplantı notlarını ele aldı. Zeynep Aktaş’a göre Merkez Bankası bu yıl faiz indirmeyecek. Aktaş ayrıca yazısında  dolar ve altın konusunda da önemli ipuçları paylaştı

Merkez Bankası 14 Temmuz Çarşamba günü son faiz kararını açıkladı. PPK toplantısında faizi pas geçme kararı çıkarken oran yüzde 19’da sabit tutuldu. Piyasalar Merkez Bankası’nın alacağı bu kararı önceden fiyatlasa da açıklanan karar sonrası dolar kuru ve altın fiyatlarında bir miktar gerileme yaşandı. Merkez Bankası’nın önümüzdeki faiz kararı toplantılarında alacağı kararlar dolar ve altın fiyatları açısından da bir hayli önem kazandı. Bu duruma dikkat çeken Zeynek Aktaş'ın yazısında, faiz kararı sonrası kamuoyuna açıklanan toplantı tutanaklarında, Merkez Bankası tarafından enflasyonda belirsiz bir seyir beklendiği ifade edildi. Merkez Bankası’nın para politikasındaki sıkı duruşun ‘kararlılıkla’ sürdürüleceği söylemini yazısında ön plana çıkaran Aktaş, bu doğrultuda Merkez Bankası’nın bu yıl faiz indirimine gidemeyeceğini belirtti.

Aktaş, Merkez Bankası’nın alacağı faiz kararının enflasyona göre şekilleneceğini öne sürerken “Enflasyonda bir gerileme yaşanmadıkça yüzde 19 oranındaki faiz korunacaktır.” diye yazdı.
Yazısının ilerleyen bölümlerinde altın ve dolar gibi yatırım araçlarının son durumu hakkında da bilgi veren Aktaş yatırım ortamı açısından zorlu bir dönemde olunduğunu, birikim sahiplerinin enflasyondan korunmak için döviz, altın yatırımına yöneldiklerini yazdı.

Haziran ayının sonuna kadar piyasalarda yaşananların yılın ikinci yarısı için ipuçları verdiğini açıklayan Aktaş” 21 Mart 2021’de TCMB Başkanı’nın değişmesi sonrasında dolar kuru yükselişe geçerken borsa geriledi. Fiyatlamalara baktığımızda kur, altın ve borsa arasında makasın oldukça açıldığını görüyoruz. Bu seyrin kalıcı olması zor. Ancak ana eğilim bir süre daha etkisini sürdürecek gibi görünüyor.” notunu paylaştı

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7502236/dolar-ve-altin-yatirimi-yapanlar-dikkat-bu-yil-zor-gozukuyor