Çocuk ayakkabısı seçmeden önce bunlara dikkat edin

Çocuk sırt çantaları, çocukların omurga oluşumunda etkili olduğu gibi çocuk ayakkabıları, çocukların sağlıklı ayak yapısına sahip olması için oldukça önemlidir. Çocuklar için seçtiğiniz ayakkabıların görünüşlerinden daha çok hangi materyallerden yapıldığı, tabanının nasıl olduğu, sert ya da yumuşak kalıp olup olmadığı gibi özellikleri önemlidir. Çocukların seçecekleri ışıklı ayakkabı modelleri, çizgi film karakterli ayakkabılar gibi ayakkabılardan çok işlevi olan ayakkabılar giydirilmesi önemlidir. Çocuklarda seçtiğiniz ortopedik olmayan ayakkabılar, ayak yapılarının bozulmasından duruş bozulmasına kadar etki etmekte. Bu yüzden çocukların sağlıklı bir gelişim göstermesi için ayakkabı seçimi önemlidir. Çocuklar için ayakkabı seçmenizde dikkat etmeniz gereken birçok unsur vardır; denemeden çocuğunuza ayakkabı almayın. Çocuğunuz yanınızda değilken göz kararı alacağınız ayakkabılar çocuğunuza uygun olmayabilir. Deneme yanılma yolu ile almalı ve çocuğunuza denetmelisiniz. Bir başka unsur ise zamanla açılacağını düşünerek sıkan bir ayakkabı alınmasıdır. İlk giyildiğinde çocuğun ayağı rahat eden bir ayakkabı tercih edilmelidir.

Zamanla açılır düşüncesi ile alınan ayakkabılarda çocukların ayakları zarar görebilir, yaralar oluşabilir. Çocuk, rahat adım atamaz ve kısa bir süre de kullansa ayakkabı ayağını sıkar. Çocuklarınız için ayakkabı alışverişine çıkacaksanız kesinlikle öğleden sonra çıkmalısınız. Çünkü çocukların ayaklarında da büyüklerde olduğu gibi şişme olabilir. Ayakkabı tercih edebileceğiniz en güzel saatler öğleden sonraki saatlerdir. Bu saatlerde çocuğunuza uygun olan ayakkabıyı kolaylıkla bulabilirsiniz. Çocuğunuza ayakta bastırarak ayakkabısını denetin. Çocuk, ayakkabıyı giydiği zaman kesinlikle zemine basmalı ve rahatlık durumuna göre alınmalıdır.

Çocuğunuza giydirdiğiniz son numarayı referans olarak belirlemeyin çünkü çocukların ayakları zaman içinde değişiklik gösterecektir. Bir önceki numara şimdi çocuğunuza küçük gelebilir. Çocuklarda ve büyüklerde ayak ölçüleri farklı olabilir. Büyük ayağı baz alarak çocuklarınıza ayakkabı seçin. Çocuklara spor ayakkabı alırken çorap giydirin ve bu şekilde deneyin. Kullanacağı ayakkabıyı hangi çorapla giyecekse o çorapla denetmelisiniz. Kışın kışlık çorap yazın ise yazlık çorapla denetmelisiniz. Bot tipi ayakkabıları tercih etmelisiniz. Bot tipi ayakkabılar çocuğunuzun ayağını daha iyi kavrayacağı için daha sağlıklı olacaktır. Çocuğunuz için aldığınız spor ayakkabıların tabanının esnek olmasına özen göstermelisiniz. Alacağınız ayakkabının tabanı yarı yumuşak ve esnek olmalıdır. Bağcıklı ayakkabı alırsanız bağcıklarını kısa tutmalısınız. Alacağınız ayakkabıda çocuğunuzun parmaklarının rahat etmesine dikkat edin. 1 cm kadar boşluk bırakmalısınız. Seçeceğiniz ayakkabı çocuğunuzun ayağını sıkmamalı. Tarak kısmının genişliğini çocuğunuzun ayak şekline uygun olmasına özen gösterin. Seçtiğiniz ayakkabı yanlardan sıkmalıdır. Ağır ayakkabılardan çok hafif ayakkabılar seçmelisiniz. Bu sayede çocuğunuzun yürürken daha az yorulmasını sağlayacaksınız. Seçeceğiniz ayakkabının topuk kısmı alçak olmalıdır. Yeni yürümeye başlayan bebeklerde seçeceğiniz ayakkabının topuklu olması gerekmez. Topuksuz seçtiğiniz ayakkabılar çocuklarınızın daha kolay yürümesine yardımcı olacaktır. Büyük çocuklarda seçeceğiniz topuk boyu ise 1.5-2 cm kadar olmalıdır. Çocuğunuz için alacağınız ayakkabı baskı yapmamalıdır. Alacağınız ayakkabıda topuk kısmı destekleyecek şekilde olmalı. Ön kısımda ise ayağın büküleceği yerden rahatça bükülebilir olmalı. Ayak bileği kısmı çocuğunuzun ayak bileğini engellemeyecek şekilde olmalıdır. Çocuklarda kaymayan ayakkabı modelleri seçmelisiniz. Alacağınız ayakkabının satıldığı koşullar önemlidir. Ayakkabının güneş altında uzun süre kalmamış olmasına dikkat edin. Güneş ışığına uzun süre maruz kalmış olan ayakkabılar esnemeye neden olur. Bu yüzden ayakkabı alırken kutulu bir şekilde almanız , güneş görmeyen yerden almanız önemlidir. Ayakkabılarda temizlik oldukça önemlidir. Temizliği kolay olan ayakkabılar tercih etmelisiniz. Özellikle yazın sıcak havalarda terleme olacağı için kolay temizlenen ayakkabılar sizlerin hayatını kurtaracak. Çocuğunuzun ayaklarını terletmeyecek ayakkabılar seçmeye özen gösterin. Çocuğunuzun ayakkabısını nerede kullanacağına göre seçmelisiniz. Buna uygun olarak terletmeyecek modelleri tercih etmeniz önemlidir.

Ayakkabı Yapıları Nasıl Olmalı?

Sağlıklı bir yaşam için ayakkabı seçimi oldukça önemlidir. İlk adımlarını sağlıklı atabilen bireylerin ayak yapısı oluşumu da bu şekilde gerçekleşir. Bu yüzden çocuklarınıza alacağınız ilk adım ayakkabılarından spor ayakkabılarına kadar seçerken dikkat etmeniz gereken unsurlar bulunur. Bu unsurlardan bir tanesi ise ayakkabının yapısıdır. Ayakkabı yapıları dört bölümden oluşur. Bu bölümler; üst parça, iç taban, dış taban ve topuktur. Seçeceğiniz ayakkabının üst parçası kavas, deri ya da delikli materyallerden yapılmış olması gerekmektedir. Üst parçada kullanılan malzeme terleme ile ayakta oluşacak nemi dışarı atabilmeli, hava geçirmelidir. Üst kısmı plastik olan ayakkabılar tercih edilmemelidir. Seçeceğiniz ayakkabıda taban içi, ter emebilen maddeden yapılmış olmalıdır. İç kısmında destekli tabanı olan ayakkabılar tercih etmelisiniz. Çocuklarda bu desteğe çok ihtiyaç duyulmaz. 18 ay altındaki bebeklerde genellikle hepsi düz taban kullanılmaktadır. Çocuklarda taban iç girintisi 6-8 yaşlarında oluşmakta. Bu yaş aralığındaki çocuklara da düz taban ayakkabı tercih edilmemelidir. Alacağınız ayakkabının taban altı ise kaymayan, esnek malzemeden yapılan ve yeri sağlam tutan malzemelerden yapılmıştır. Yüksek ve sert topuklu ayakkabıları çocuklarda düşmeye sebep olabilir. Bu yüzden tabanı sert ve topuğu yüksek olan ayakkabıların tercihinden kaçınılmalıdır. Ayakkabının topuk bölgesinin ayak sağlığı için önemlidir. Bebeklerde kullanacağınız ayakkabıda topuğa ihtiyaç duyulmaz. Tam tersine düz taban tercih edeceğiniz ayakkabılar bebeklerde daha kolay yürümeye yardımcı olacaktır. Çocuklarda tercih edeceğiniz topuk yüksekliği 2 cm kadar olmalıdır. Daha yüksek topuklar çocukların ayaklarının öne kaymasına neden olacak ve parmakları zarar görecektir.

Çocuk ayakkabı modelleri arasından seçim yaparken çocuğunuzun yaşına göre hareket etmelisiniz. 9 ay- 3 yaş aralığındaki çocuklarda seçeceğiniz ayakkabılar nefes alan materyalden üretilmiş olmalıdır. Çünkü bu yaş aralığındaki çocukların ayakları sık terlemektedir.

9-10 aylık çocuklarda ise boğazlı ayakkabılar tercih edilmelidir. Deri ve kanvas ayakkabılar seçmelisiniz. Seçeceğiniz ayakkabının tabanı yumuşak olmalıdır. Yumuşak tabanlı ayakkabı çocuğunuzun ayağını kavrayacağı için kaymayı engeller. Yeni yürüdüğü dönemlerde ise düşmeyi engeller. Alacağınız ayakkabı hafif olmalıdır. Bu sayede çocuğunuz yürümek için daha az enerji harcayacaktır.

Çocukların yürümeye başladığı zamandan okul çağına kadar seçeceğiniz ayakkabılarda rahatlığı ön plana koymalısınız.

*Advertorial

- Milli Gazete, Aile & Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7498636/cocuk-ayakkabisi-secmeden-once-bunlara-dikkat-edin