Bahçeli'nin sözleri MHP'de krize neden oldu!

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin eski Başbakan merhum Bülent Ecevit hakkında söyledikleri parti içinde krize neden oldu. 

Halk TV'de merhum Başbakan Ecevit hakkındaki sert eleştirilere yanıt veren Bahçeli, "Merhum Başbakanımız Sayın Bülent Ecevit'le süresi 3,5 yılı bulan 57'nci Cumhuriyet Hükümetinde birlikte görev yaptık. Bu vesileyle kendisini yakından tanıma fırsatım oldu. Tam bir beyefendi, saygın bir devlet adamı, tutarlı ve millî nitelikli bir solcu, aynı zamanda da Türk milletinin değerleriyle çatışmayan, çelişmeyen bir şahsiyetti. Merhum Ecevit'in Türkiye'nin hak ve çıkarlarını samimiyetle savunduğuna her fırsatta şahit oldum" ifadelerini kullanmıştı.

Bahçeli'nin Bülent Ecevit'i savunması parti içinde tartışmalara yol açtı. Ülkücü camianın bilinen isimlerinden Efendi Barutçu sosyal medya hesabından, "Ey cemaat, bu mevtayı nasıl bilirdiniz?" başlığı ile 2 gün üst üste MHP'lilerin Devlet Bahçeli'nin sözlerine karşı verdikleri tepkiyi yazdı.

Gerçek Gündem'den Orhan Uğurluoğlu'nun köşe yazısına göre Barutçu şu ifadeleri kullandı:

"Türk İslam geleneğinde mezarı tekmelemek yoktur. Dolayısıyla ölmüş bir insanın arkasından iftira ve haksız şeyler söylemeyi doğru bulmayız.

Lakin söz konusu olan kişi devlet ve millet hayatında önemli mevki ve makamlarda bulunmuşsa, varsa meziyetlerini, hata ve günahlarını belirtmek -gelecek nesillerin ibret alması ve aynı hatalara düşmemesi için- vicdani sorumluluktur.

Sayın Genel Başkanın, eski Başbakan Bülent Ecevit ile ilgili övgü dolu ifadeleri kendi şahsi kanaatleriyse söyleyecek sözümüz yoktur, saygı duyarız.

Ama bu ifadeler bütün bir MHP camiası adına söylenmişse MHP'nin dünkü ideallerine bağlı, sıradan bir mensubu olarak buna itirazımız vardır."

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7496615/bahcelinin-sozleri-mhpde-krize-neden-oldu