Cepler boşaldı! Vatandaş kredi kartına sarıldı! Temmuz'da rekor harcama

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Mayıs ayında  yüzde 0,89 artan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Haziran'da yüzde 1,94 arttı. 2020 Haziran ayına göre yüzde 17,53 artan enflasyon vatandaşın cebini boşalttı. Pandemi döneminde artan işsizlik, market ve pazar pahalılığı vatandaşı online alışverişe dolayısıyla kredi kartına yönlendirdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası verilerine göre Temmuz ayı itibariyle haftalık bazda kredi kartı harcaması 35 milyar TL'ye yükseldi. 2019 Temmuz ayında kart harcamaları 19 milyar TL civarındaydı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) Temmuz ayı başında kredi kartı taksitlilerini 12'den 19 aya düşürmesinin hemen ardından kart harcamalarının pandemi sürecinin en yüksek seviyesini görmesi ekonominin kötü gidişatını gözler önüne serdi.

Verilere göre vatandaşların kredi kartı harcamasındaki en büyük pay 9,1 milyar TL ile internetten yapılan alışverişlere gitti. İnternetten yapılan 9,1 milyar TL'lik alışverişin 6,5 milyarlık kısmı ise market ve alışveriş merkezlerinde yapılan harcamaları oluşturması dikkat çekti. 

3 milyar TL'lik kısmı ise giyim harcamaları oluşturdu.

Uzmanlar tarafından kredi kartıyla alışveriş, Nisan ve Mayıs ayında tarihi düşük seviyelere gerileyen Tüketici Güven endeksini her ne kadar yüzde 68,97 seviyesine çıkarıyor olsa da, vatandaşın cebinde olmayan parasıyla harcama yapması vatandaşın içinde bulunduğu durumu göstermeye yetti.

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7491803/cepler-bosaldi-vatandas-kredi-kartina-sarildi-temmuzda-rekor-harcama