Faizi sabit tutmuştu! Merkez Bankası için çarpıcı tahmin

Mart ayından bu yana politika faizini yüzde 19'da sabit tutan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Çarşamba günü gerçekleştirilen 7. Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında bu kararını değiştirmedi. 

Politika faizini yüzde 17'den yüzde 19'a yükseltme kararından iki gün sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevden alınan Naci Ağbal'ın yerine gelen Şahap Kavcıoğlu'nun faizi sabit tutma kararı sonrasında gelecek aylar için tahminler gelmeye başladı. 

Avrupa'nın ana finans şirketlerinden birisi olan Societe Generale Merkez Bankası'nın Aralık ayında tek seferlik bir faiz indirimine gidebileceğini söyledi. 

Societe Generale analisti Phoenix Kalen tarafından yapılan tahmine göre Merkez Bankası, Kasım ayında gerilemesi beklenen enflasyonla birlikte Aralık ayında tek seferlik 100 baz puanlık faiz indirimi yapabilir.

Kalen TCMB'ye Aralık'ta tek seferlik düşüş için teşvik sunabileceği belirtilirken bunun dış faktörlerin o dönemde halen elverişli olup olmayacağına bağlı olduğu da ifade etti.

Kalen, Türkiye'ye gelen turistlerin bir miktar toparlanmaya yardımcı olacağını ve yaz ayları boyunca Döviz likiditesini artıracağını söyledi. Böylelikle koruma sağlayacak olan TL'deki istikrarlı para politikasının politik baskılara rağmen yatırımcıların liraya güvenini artacağını vurguladı. 

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7491150/faizi-sabit-tutmustu-merkez-bankasi-icin-carpici-tahmin