Skandal başörtüsü kararı! İşveren isterse yasaklayabilir!

Almanya'da iş yerlerinden haksız bir şekilde kovulan iki Müslüman kadın Avrupa Adalet Divanı'na başvurdu. Davayla ilgili hükmünü açıklayan AB mahkemesi, skandal bir karara imza attı. Avrupa Adalet Divanı, işverenin isterse başörtüsünü yasaklayabileceğine hükmetti.

İŞVEREN İSTERSE BAŞÖRTÜSÜ YASAKLAYABİLİR

Merkezi Lüksemburg’daki Avrupa Adalet Divanı, çalışanların başörtüsü takmasının belli şartlara dayanması koşuluyla işveren tarafından yasaklanmasının mümkün olduğunu söyledi.

"YA BAŞÖRTÜSÜ TAKMAYIN YA DA BAŞKA İŞ BULUN" DENİLDİ

Mahkeme belgelerinde, Hamburg'taki bir hayır kurumunun çocuk bakım merkezinde özel bakıma muhtaç bakıcısı ve eczane zincirinde kasiyer olarak çalışan iki Müslüman kadının işe başladıklarında başörtüsü takmadığı, daha sonra başörtüsü ile geldiklerinde kendilerine başörtüsü takmalarına izin verilmeyeceği söylendiği, başörtüsüz işe gelmeleri ya da başka iş bulmaları gerektiği bilgisi yer aldı.

İMAJI BAHANE ETTİ

AB mahkemesi her iki davada da işverenin tarafsız bir imaj sunma ihtiyacı ile gerekçelendirildiği takdirde başörtüsünün yasaklanabileceği hükmüne vardı. 

Avrupa Adalet Divan'ının aldığı gerekçeli kararda, “İş yerinde siyasi, felsefi veya dini inançları ifade eden objelerin görünür bir şekilde taşınmasının yasaklanması, işverenin müşterilere karşı tarafsız bir imaj sunma gereksinimi veya sosyal anlaşmazlıkları önleme ihtiyacıyla haklı görülebilir.” denildi.

Lüksemburg mahkemesi, 2017 yılında yine buna benzer bir karar almıştı.

Öte yandan Avrupa Adalet Divanı'nın skandal kararı Türkiye'de 1980 darbesi ve 28 Şubat dönemiyle zirve yapan başörtüsü zulmünü hatırlattı. 

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7483408/skandal-basortusu-karari-isveren-isterse-yasaklayabilir