Türkiye'yi çıkartmıştı! ABD'ye F-35 üretimi için yeni ortak!

Rusya'dan alınan S-400 hava savunma nedeniyle CAATSA yaptırımları kabul eden  ABD, Türkiye'yi F-35'lerin üretim programından da çıkartmış ve parasını ödediği 8 adet F-35 savaş uçağını teslim etmemişti. Türkiye'yi üretim programından çıkaran ABD, Çin'e karşı Asya'da en kuvvetli ortağı olan Japonya'yı F-35 programına dahil etti. 

Japonya Devlet Başkanı Yoşihide Suga, ABD Başkanı Joe Biden'in göreve geldikten sonra Beyaz Saray'da ziyaret eden ilk lider olmuştu. Nisan ayında gerçekleşen bu ziyaretten aylar sonra ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Japonya'nın F-35 programına dahil olduğunu duyurdu.

Pentagon'dan yayınlanan günlük ihale duyurusunda Fort Worth, F-35 üreticisi Lockheed Martin Aeronautics şirketiyle 23 milyon 18 bin 589 dolarlık maliyet artı sabit ücretli bir sözleşme yapıldığını belirtti.

Bu sözleşmeye göre bir Dış Askeri Satış (FMS) programına tabi ülkenin F-35 Müşterek Taarruz Uçağı programına entegrasyonu ve F-35 uçak üretimi, modifikasyonları, lojistik ve idame çabaları için ülkeye özel program desteği sağlayacağı kaydedildi.

Pentagon, söz konusu ülkenin Japonya olduğu ifade etti. Sözleşmenin Mart 2025’te tamamlanacağı ifade edilirken kontrat bedelinin Japonya tarafından karşılandığı kaydedildi.

Öte yandan Türkiye’nin F-35 programına katılımının Temmuz 2019’da askıya alınmasından sonra programda 8 katılımcı ülke kalmıştı. F-35'ler başta Siyonist İsrail olmak üzere birçok ülkeye satışı onaylanırken, Türkiye'nin ortaklıktan çıkarılmasıyla artan maliyetler tartışmalara neden olmuştu. 

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7483260/turkiyeyi-cikartmisti-abdye-f-35-uretimi-icin-yeni-ortak