Portreler (Mürsel Başer)

Ekrem Şama
Ekrem Şama

Tuhaf bir toplumuz.

Gerek davamıza, gerekse insanlığa çok faydası dokunmuş, eser neşretmiş, yol göstermiş, çığır açmış insanlarımızın kıymetini yaşarken takdir edemiyoruz. Daha doğrusu takdir etsek bile bunu o hayattayken ifade etmekten çekiniyoruz.

Ne zaman ki vefat ediyor, bu sefer arkasından methiyeler düzüyoruz. Halbuki hayattayken yazıp, çizip değerini anlatsak diğer insanların da dikkatini çekmiş, etki sahasını genişletmiş oluruz. Hem de o kişi hayattayken onu iyi işler yapmaya ve gayretini artırmaya teşvik etmiş de oluruz. Yaşarken sevgi ve saygımızı ifade etmek belki de o insan için çok önemli olabilir.

Aynı şekilde hayattayken diğer insanları yanıltan, sinsi hareket ederek topluma zarar veren insanları da hayattayken tanıtmak ve tanımak önemli olmalıdır. İyi niyetle bilmeden, ona uyan insanları da yanılgıdan kurtarmak için, onu tanıtıcı yazılar yazıp, kırmadan üzmeden eleştiri sınırları içinde yanlışlarını anlatmamız gerekir. Gerekir ki, başkalarını uyarmış, onu da düzelmeye teşvik etmiş olalım.

Sosyal medyada yaklaşık iki ay boyunca bunu denedik. 50 insanın portresini çizdik. Halen hayatta olanlardan kendi hatıralarımız çerçevesinde resimlerini çizmeye çalıştık. Büyük ilgi gördü. İşte bunlardan bir örnek olmak üzere İstanbul’da yaşayan bir Millî Görüş erini sütunlarımıza alıyoruz:

MÜRSEL BAŞER

1933 yılında Çorum’da doğdu. Türk Silahlı Kuvvetlerinde topçu sınıfından astsubay olarak çeşitli rütbelerde görev yaptı. Elaziz ilinde muvazzaf astsubay iken Erbakan Hoca’mızla tanıştı. Yine muvazzaf iken Sarıkamış’ta Millî Görüş için çalıştı. Emekliliğinden sonra Millî Görüş partilerinde ilçe başkanlığı dahil, bir çok idari görevler yaptı. Milletvekili ve belediye başkanlığı adaylıkları var. İstanbul İl Disiplin Kurulu üyesi. İstanbul’da oturuyor.

1971 yılında Millî Nizam’ı ve Erbakan'ı tanıdı.

Silahlı kuvvetlerde çalışırken üniforma sırtındayken Hak dava için çalışmaya başladı.

Millî Gazete'yi ordu mensuplarına okuttu.

Resmi elbisesi ile sandıklarda Hak dava için görev yaptı.

Halen Saadet Partisi için koşturuyor.

Millî Gazete hep cebindedir.

Nerede bir toplantı veya sohbet olsa herkesten önce gelir yerini alır. Son konuşma yapılana kadar asla yerini terk etmez. Gittiği yerlerde Millî Görüş’ü ve Millî Gazete’yi tanıtır.

Satır satır okur ve anlatır. Her yazımızdan sonra bizi mutlaka telefonla arar ve tebrik eder. Rozetsiz gezdiğini gören yoktur.

Önemli bir cümle yazacağım:

Yaşlı, işitme ve araç kullanma kabiliyetlerini yitirdiği halde İstanbul genelinde her toplantıya, her çalışmaya, Türkiye genelinde de her büyük programa katılır. 90 yaşına yaklaşmasına rağmen nasıl geldiğine, hangi vasıtaları kullandığına ve nasıl geri döndüğüne şaşarız.

Ona denildi ki, "kumandanım Çanakkale iline gidip teslim olacaksın, Gökçeada belediye başkan adayı olarak görev yapacaksın!"

Gık demeden koşa koşa gitti. Garnizon komutanı ve personeline davasını tanıttı. Gökçeada'nın surlarında gedik açtı.

Ben şahsen kendisinin "dolu" olduğuna inanırım.

Şu sıralar korona oldu, yoğun bakıma girdi ama şükür yendi.

Allah onu başımızdan eksik etmesin. Sağlık ve afiyetler diliyoruz. Hatıralarını yazmaya çalışıyor. İnşaallah başarabilir. Erbakan Hoca’mızla olan hatıralarının bir kısmını, "Allah Dostu Erbakan," kitabımızda yayımladık.

Davaya ve lidere sadakatin bu derecesi çok az görülür.

KALIPLAR VE KALPLER

Kalpler vardır ağır gelir kalıplara,

Kalıplar vardır, büyük gelir kalplere!..

- Milli Gazete, Ekrem Şama tarafından kaleme alındı
https://www.milligazete.com.tr/makale/7408131/ekrem-sama/portreler-mursel-baser