AKP'li belediyenin önünde vatandaş eylem yaptı: "Kimse padişah değil!"

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Güngören Belediyesi kararıyla ‘riskli alan’ ilan edilen Tozkoparan’da vatandaşlar taleplerini yinelemek amacıyla belediye önünde bir araya geldi. 17 gündür elektrik, su ve doğalgazları kesik olan vatandaşlar sembolik olarak ellerinde su şişeleriyle geldi.

Mahalleli, “Siz bizi susuz bıraktınız ama biz sizi bırakmayacağız” mesajı verdi. Vatandaş, Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararını belediyeye tebliğ etmeye geldiklerinin altını çizdi. Tozkoparan avukatlarından Onur Cingil ise “Bu güzel havada bu güzel haberle sizle olduğum için çok mutluyum” şeklinde konuştu.

Halkın uzun zamandır mücadele ettiğinin altını çizen Cingil, “İnin siyah camlı arabalarınızdan, belediyelerinizden, halkın yanına karışın. Bu halkı muhatap alın. 60 yıl önce tankerden su çekenleri, 60 yıl sonra yine su çekmeye mecbur bırakanları kınıyorum. Bir yılı aşkındır burada bir mücadele var. Danıştay’dan gelen kararı bekliyorduk.

Rantı bol olan alanı riskli alan ilan etmekten vazgeçtikleri için biz seviniyoruz. Tozkoparan, Tozkoparanlıların, tozunu toprağını çekenlerin kalacak. Bugün buraya başka bir nedenle gelecektik, başka bir nedenle buradayız. Karar ver diyecektik, şimdi niye geldik? Kararı tebliğ etmeye. Korkmayın, biz halkız. İnip bizi muhatap alabilirsiniz” ifadelerini kullandı.

ELEKTRİK, SU, DOĞALGAZ BAĞLATILACAK

Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararını vurgulayan Avukat Cingil, sözlerine şöyle devam etti: “Güngören’de şu an itibariyle riskli karar yoktur. Bu halk için yapılacak ilk şey de kestikleri elektrik, su, doğalgazları bağlatmak olacak. Çünkü bu kararla artık yaptıkları her şey yok hükmündedir. Bunu uygulamayan her bir memur bu karardan sonra suç işler. Burada oturan herkes dönüşüm ister, ancak insanları yok sayamazsınız. Burası tapulu malınız değil.”

Cingil, Hazine’ye devredilen tapuların yurttaşlara geri devredileceği bilgisini de vererek sözlerini şöyle noktaladı: “Duydum ki birileri Danıştay’a gidiyormuş. Danıştay’ı değil yoğun bakımdakileri ara.”

ŞARKILARLA KUTLADILAR

Tozkoparanlılar Danıştay yürütmeyi durdurma kararını belediye önünde şarkılarla kutladı.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7400590/akpli-belediyenin-onunde-vatandas-eylem-yapti-kimse-padisah-degil