Bahçeli, Süleyman Soylu'yu neden destekliyor? Nedeni otaya çıktı!

organize suç örgütü lideri olduğu gerekçesiyle hakkında yakalama kararı çıkarılan Sedat Peker'in, Süleyman Soylu'yu hedef alan paylaşımları nedeniyle Soylu üzerinden başlayan tartışma, Ankara'nın derinlerinde dolaşan yeni kulis bilgileriyle daha da çetrefilli bir duruma dönüştüğü görülüyor.

Günboyu'nda yer alan habere göre, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Süleyman Soylu'ya verdiği açık ve net desteğin nedeninin terör örgütü PKK'ya karşı yürütülen mücadelenin kesintiye uğramaması olduğu kaydediliyor. Nitekim; Bahçeli'nin HDP'nin kapatılması yönündeki ısrarı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD Başkanı Biden ile yaptığı görüşmenin ardından yaptığı "Hamdolsun" açıklamasına karşılık, "Arkamızdan dolanıyorlar müttefikler edebiyatı yapıyorlar. Teröristlerle iş tutuyorlar stratejik ortaklıktan bahsediyorlar. 15 Temmuz darbecilerini koruyorlar, FETÖ'yü barındırıyorlar demokrasi ve hukuk alanlarında bize parmak sallıyorlar" ifadeleri, 'Cumhur İttifakı'nın ortakları arasındaki uçurumu derinleştirdiği' şeklinde değerlendirildi.

YENİ ÇÖZÜM SÜRECİ İDDİALARI KULİSLERİ HAREKETLENDİRDİ

Erdoğan ve AKP'nin İmralı canisi Abdullah Öcalan'la yeniden temas kurduğu iddiaları kulisleri hareketlendiren en sıcak gelişme olurken, bu iddiaları destekler nitelikte garip tesadüflerin üst üste gelmesi de kafaları iyice karışmasına neden oldu. HDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu'nun, "Biden'ın Erdoğan'a 'Demokrasiye yönelik adımlar atarsanız size destek veririz' dediğine dair duyumlar aldıklarını belirtip "AKP ile yeniden bir çözüm süreci başlatılırsa HDP olarak iktidarla uzlaşabileceklerini" söylemesi, HDP heyetinin gerçekleştirdiği ABD ziyareti, MHP'deki rahatsızlığı zirveye çıkarıyor.

Milletvekilliği düşürüldükten sonra tutuklanan HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun, Bahçeli'nin "Kapatılsın" dediği Anayasa Mahkemesi'nin 'hak ihlali' kararı üzerine tahliye edilmesi de tansiyonu artıran bir gelişme olarak kulislerde yer aldı. MHP'ye yakın kaynaklar, Bahçeli'nin ittifak ortağı AKP'nin perde arkasından yürüttüğüne inandığı yeni çözüm sürecinden rahatsızlığını Soylu'ya sahip çıkarak ortaya koyduğunu değerlendirip, "AKP, yeni çözüm süreciyle ilgili net bir tavır ortaya kaymadıkça bu pilav daha çok su kaldırır" yorumunu yapıyor.

KABİNEDE KÖKLÜ DEĞİŞİKLİK BEKLENİYOR

AKP milletvekilleri de kulislerde Erdoğan'ın verdiği karardan dönmeyeceğini ve ilk kabine revizyonunda Soylu'yu görevden alması gerektiğini söylüyorlar.

AKP tabanı da milletvekilleri de aslında kabinede bir köklü değişiklik bekliyor. Gerek AKP'nin bazı milletvekilleri gerekse tabanın büyük bir kesimi Cumhur İttifakı'nın artık ilerlemediğini bu yüzden AKP'nin MHP den ayrılarak yoluna devam etmesi gerektiğini vurguluyor.

Bir AKP milletvekili şunları söylüyor:  

"AKP ve Erdoğan, Doğu ve Güneydoğuda MHP ve Bahçeli'nin HDP politikası nedeniyle büyük oy kaybına uğruyor. MHP aslında AKP'ye oy kazandıran değil oy kaybettiren bir durumda. Eğer Cumhur İttifakı olmasa partimiz tek başına kalsa AKP'nin yine eski oylarına kavuşacağını düşünüyoruz."

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7396721/bahceli-suleyman-soyluyu-neden-destekliyor-nedeni-otaya-cikti