Almanya'dan Türkiye'ye kaçırıldı! Değeri 1 milyar 600 bin euro...

Almanya'dan Türkiye'ye Hawala isimli yasal olmayan bir sistemle 75 ton altın kaçırıldığı belirtiliyor.

DW Türkçe'nin haberine göre, ocak ayında Almanya'da bir dizi kuyumcuya baskın yapıldı ve Türkiye'ye yasadışı şekilde altın kaçırıldığı tespit edildi.

Şu ana kadar 53 kişi hakkında soruşturma açılırken üç kişi de tutuklandı.

Sanıklar, Türkiye'ye 75 ton yani 1 milyar 600 bin euro değerinde altın kaçırdı.

Savcılık, baş şüpheli olarak İstanbul'da kuyumcu toptancısı Turan S.'yi değerlendirirken, S. de Türkiye'de aranıyor.

Bu kişiler hakkında dolandırıcılık, vergi kaçakçılığı, kara para aklam suçlamaları bulunuyor.

Çete Hawala adı verilen bir yöntemi kullanıyor.

Habere göre, Düsseldorf ve Köln'de mali müşavirlik yapan uluslararası vergi hukuku uzmanı Cevdet Koçaş sistemi şu sözlerle tarif ediyor:

"Hawala sistemi kişi ya da şirketlerin, bulundukları ülkelerin dışındaki kişi ve kuruluşlara mevcut uygulama ve kuralların dışında, dolasıyla kayıt altına alınmadan para transfer edilmesini sağlayan sistemin adıdır."

Sistem ise şöyle işliyor: Örneğin A adlı müşteri Almanya'daki bir finansal hizmet sağlayıcısına veya kuyumcuya nakit ödeme yapıyor. Türkiye'de bulunan B adlı alıcı ise bulunduğu kentteki anlaşmalı kuyumcudan, komisyon düşüldükten sonra Almanya'da ödenen miktarın karşılığını teslim alıyor. İki arabulucu daha sonra komisyonu aralarında pay ediyorlar. Bu şekilde, para akışı kayıtlara geçmiyor ve transferin takibi mümkün olmuyor.

Kuyumcunun Almanya'da tahsil ettiği havale bedeli ise altına dönüştürülüyor. Bu paralar karşılığında Almanya'da satın alınan eski altınlar külçe haline getirildikten sonra paravan şirketler aracılığıyla Türkiye'ye ihraç ediliyor. Türkiye'de herhangi bir vergiye tabi olmadan alıcısına ulaştırılıyor.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7372352/almanyadan-turkiyeye-kacirildi-degeri-1-milyar-600-bin-euro