Bozuk paranın hurdası kendisinden daha değerli

CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, koronavirüs salgını sürecinde büyüyen ekonomik sıkıntıyı hurda fiyatları üzerinden verdiği  'bozuk para' örneğiyle değerlendirdi. TBMM Genel Kurulu’nda konuşan Orhan Sümer, “Bugün 65 lira tutarındaki 5 – 10 – 25 kuruşlardan oluşan bir kilo demir para, hurdacıda 100 lira ediyor.” dedi.

Orhan Sümer, iki yıldır yaşanan ekonomik krizin giderek büyüdüğüne dikkat çekerek, “Türkiye ekonomisi büyük bir kriz yaşıyor. Salgın döneminde, düşük faizli kredilerle piyasaya Türk Lirası pompalandı. Bu süreçte halkın bankalara olan borcu katlandı. Türk Lirası’nın değeri ise giderek yok oldu. Yıl başında 7,37 olan dolar kuru, 8,67 lira seviyesine çıktı.” dedi.

EN ÇOK DEĞER KAYBEDEN PARA BİRİMİ TÜRK LİRASI OLDU

Vatandaşın içinde bulunduğu ekonomik krizi mutfak harcamalarından örnek vererek açıklayan Sümer, şunları kaydetti:

“2018 yılında 100 liraya yapılan mutfak alışverişinin aynısı, bugün yaklaşık 265 liraya yapılabiliyor. Gelişen ülkelerin para birimleri arasında en çok değer kaybı yaşayan para birimi, ne yazık ki Türk Lirası oldu. ‘Benim alanım ekonomi’ diye övünenler, ‘Siz bu kardeşinize yetkiyi verin, ondan sonra bu faizle, şunla bunla nasıl uğraşılır, göreceksiniz’ diyenlerin ekonomiyi ne kadar yanlış yönettiklerini tüm ülke olarak çok acı bir şekilde tecrübe ediyoruz. Yanlış ekonomi yönetimin faturasını ödemesi gereken vatandaş değil saray iktidarıdır.”

BU DÜZENİ DEĞİŞTİRECEĞİZ

AK Parti iktidarının parayı pul haline getirildiğini savunan Orhan Sümer, “Bu yanlış ekonomi politikaları sürer, yandaş müteahhitlere milyarlarca dolar verilmeye devam edilirse yakında üçüncü dünya ülkelerinde olduğu gibi bir çuval para verip ancak bir ekmek alacak duruma düşebiliriz. Sorumluluğun kimde olduğu bellidir. Parayı pul, vatandaşın cüzdanını kendilerine yol edenler bu sorumluluğu üstlenmeli ve gereğini yapmalıdır. Hurdası, kendisinden değerli bu düzeni ise mutlaka değiştireceğiz.” diye konuştu.

- Milli Gazete, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7358232/bozuk-paranin-hurdasi-kendisinden-daha-degerli