Filistinliler demokratik seçim yaptılar diye aç bırakılıyor

Bir suç işledikleri varsayılan masum Filistinliler, hayvan muamelesi görüyorlar. ABD yönetimi, seçimlerde Hamas üyesi adaylara oy verdi diye, Filistin halkının çoğunu gelirinden, dış dünyaya erişimden ve hayati ihtiyaçlarından mahrum bırakan etkili ve kasıtlı bir programın arkasındaki itici güç halini aldı.

Tek istedikleri daha iyi yaşam standartları olan bu insanların çoğu öğretmenler, hemşireler, sosyal görevliler, polisler, çiftçiler, esnaf, işçiler ve ailelerinden oluşuyor. Ocaktaki parlamento seçiminin ardından yapılan kamuoyu yoklamaları, Filistinlilerin yüzde 80 inin, İsrail le uluslararası yol haritasının şartlarına dayanan bir barış anlaşmasını hâlâ istediğini ortaya koyuyor. El Fetih üyeleri bir koalisyon hükümetinde Hamas a katılmayı reddetse de, Filistinlilerin yüzde 70 e yakını da El Fetih lideri Mahmud Abbas ı Filistin Yönetimi Başkanı olarak desteklemeye devam ediyor.

Yeni hükümete dayatılan ek kısıtlamalar, Hamas ın ekonomik baskıya boyun eğeceği ümidiyle, işgal altındaki toprakların vatandaşlarına yönelik planlı ve kasıtlı bir felaket?

İsrailliler, tartışmasız Filistinlilere ait vergi ve gümrük gelirlerinden her ay kazanılan 55 milyon dolara el koyuyor. Bazı Arap ülkeleri Filistinlilerin sıkıntısını hafifletmek için insani yardım fonları açsa da, ABD hükümeti Filistin e yardım etmeye ?cesaret edecek Ürdün veya başka ülkelerin bankalarını mali açıdan tehdit etmeye devam ediyor.

14.5.2006 / JİMMY CARTER / H. TRIBUNE / RADİKAL

- Milli Gazete, Kültür-Sanat bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/735563/filistinliler-demokratik-secim-yaptilar-diye-ac-birakiliyor