Artunç Kocabalkan’ın korkutan Merkez Bankası ve dolar kuru duyumu!

Türkiye’nin en önemli ekonomist ve iktisatçılarından olan Prof. Dr. Emre Alkin bugünkü yazısında Merkez Bankası’nın alacağı olası faiz kararını değerlendirdi. Emre Alkin Merkez Bankası’nın alacağı yanlış bir kararın dolar kurunu yükselteceğini öne sürerken belki de Merkez Bankası Başkanı’nın yeniden değişmesine neden olacağını vurguladı.

Emre Alkin kendi adresini taşıyan internet sitesinde dün kaleme aldığı “Dolar/TL'de yeni hedef neresi” başlıklı makalesinin devamını yayınladı.

Emre Alkin dün yazdığı yazıda dolar kurunun yükselişini sürdürmesi halinde Merkez Bankası’nın faiz artırmak zorunda kalacağını, dolayısıyla ya dolar kuru yükseldiği için ya da faiz politikasında hükümetin söyledikleri yapılamadığı için Merkez Bankası Başkanı Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu’nun da  görevden alınabileceğini öne sürmüştü.

Bu ihtimalleri göz önünde bulunduran yabancı kuruluşların da dolar kuru için hedefini sürekli yukarı doğru revize ettiğini belirten Alkin, yabancı kuruluşların bir çoğunun Yıl sonu Dolar/TL hedefini önce 9.00 ardından da çok daha yukarıda bir seviyeye çıkardıklarını ifade etti. Alkin ayrıca dolar kurunun 9 TL’yi aşması halinde temasta olduğu tüm kurumlara acil toplanma çağrısında bulunduğunu açıkladı.

Alkin bugünkü “TCMB faizleri düşürebilir mi “ yazısında ise Türkiye’nin yine en önemli ekonomistlerinden olan  Artunç Kocabalkan ile olan konuşmasını kaleme aldı.

Artunç Kocabalkan’ın “Merkez Bankası Temmuz Toplantısında faizleri düşürecek desek, cevabınız ne olur ?" sorusuyla duraksadığını açıklayan Emre Alkin, Artunç Kocabalkan’ın iyi duyum alan biri olduğunu bu soruyu da aldığı bir duyum üzerine sorduğunu varsayarak “Olmaz diyemem, her şeye hazırlıklı olalım" diye cevap verdiğini açıkladı

Son olarak Alkin Merkez Bankası’nın alacağı olası faiz kararıyla ilgili “Temmuz'u da pas geçerek bitiririz. Ancak açıklanacak enflasyon oranı eğer beklenenden düşük olursa, TCMB'den böyle bir hamle gelmesini beklemek pekala mümkün.” İfadelerinde bulundu.

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7353818/artunc-kocabalkanin-korkutan-merkez-bankasi-ve-dolar-kuru-duyumu