Sedat Peker'in beden dili ne söylüyor? Uzman isim analiz etti

Peker'in YouTube'dan yayınladığı videolar, haftalardır ülke gündeminin ilk sıralarında yer alıyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar ve oğlu Tolga Ağar ile Eski Başbakan Binali Yıldırım'ın oğlu Erkam Yıldırım'ın da isimlerinin geçtiği videolarda çarpıcı iddialarda bulunuyor. 

İddialar kadar, Peker'in amatör süsü verilen ama profesyonel hazırlığı aşikar videolardaki konuşma tarzı, ses tonu, nerede es vereceği, jest-mimikleri diğer bir ifadeyle beden dili dikkatlerden kaçmadı.

Sözkonusu videolardaki görüşmelerde ortaya konulan beden dilini, Retorik (ifade etme, söz söyleme) Mentoru Oğuz Benlioğlu yorumladı. 

Genel itibarıyla sözsüz mesajlar açısından değerlendirildiğinde Sedat Peker'in beden dili ve duruşunun "söylediklerine inanan biri" şeklinde yansıdığını ifade eden Benlioğlu, "Yalan söylemiyor izlenimi veriyor ama yüzde 5'lik kitle arasında da olabilir" yorumunu yaptı.

BU "BEN TEMİZİM, SİZE BENDEN ZARAR GELMEZ" ANLAMINI TAŞIYOR

Birçok politikacı da haklarındaki iddialarla ilgili açıklama yaptıkları zaman bu şekilde konuşur. Siyasi figürlerde bu konuşma şekli çoğu zaman görülür. Ellerini de açarak konuşuyor, kapladığı alanı geniş tutuyor. Bu da kendisini yine daha güçlü gösteriyor. Ne kadar açarak konuşuyorsak o kadar ihtişamlı görünürmüşüz.  Benlioğlu Peker'in bunu bilinçli yaptığını düşünüyor.

Beden dili bakımından sözsüz mesajları yorumlandığında söyledikleri yalan gibi durmuyor ya da oranın çok düşük (yüzde 95-5) olduğu izlenimi veriyor. Kendisini yetiştirdiği çok açık. Eğitim de almış olabilir çünkü hitap becerisi çok güçlü. Retorik (ifade etme, söz söyleme) becerisi çok güçlü. Hikayeleştirerek konuştuğundan insanlar saatlerce seyrediyor.

Bir iddia ortaya atıyor ve kendi hayatından bir kesit sunuyor, sonra da tarihten bir örnekle süslemesini yapıyor. İnsanların ikna olma olasılığı artıyor.

Sedat Peker'in sözsüz mesajlarında yalan ipucuna rastlanılmadığını düşünen Oğuz Benlioğlu, ilk videolardaki hal ve tavırlar ile son yayınlananlar arasındaki farka da dikkat çekti.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7346663/sedat-pekerin-beden-dili-ne-soyluyor-uzman-isim-analiz-etti