TİGEM yönetim kurulu 6 ay sonra toplanabilecek!

Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde, kamuda kararların daha hızlı alınacağı iddia edilmesine rağmen TİGEM Yönetim Kurulu, 6 aydır atama yapılmadığı için toplanamıyordu. Söz konusu atama nihayet bugün yapılırken, TİGEM Yönetim Kurulu da 6 ay aradan sonra toplanabilecek.

Milli Gazete, TİGEM’de yaşanan yönetim kurulu sorununu geçtiğimiz hafta ‘Tarım Bakanının TİGEM keyfiyeti!’ haberi ile gündeme getirmişti. Resmi Gazete’de bugün yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile TİGEM yönetim kuruluna atama yapıldı.

TİGEM YÖNETİM KURULUNA AOÇ MÜDÜRÜ ATANDI

Türkiye’nin gözbebeği tarım işletmelerinden olan TİGEM’de nihayet yönetim kurulu 6 ay sonra toplanabilecek! TİGEM’in karar organı olan yönetim kuruluna atama yapıldı. Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararına göre TİGEM Yönetim Kurulu’na Atatürk Orman Çiftliği Müdürü Yener Yıldırım atandı. Yıldırım’ın atanmasıyla birlikte TİGEM Yönetim Kurulu’nun toplanabilmesi için salt çoğunluk sağlanmış oldu.

TİGEM’İN YÖNETİM KURULU EN ÖNEMLİ KARAR ORGANI

TİGEM, başta personel olmak üzere bütün alım satımlara yönelik kararları Yönetim Kurulu kararı ile alırken, yönetim kurulu toplanma yeter sayısı olmadığı için 6 aydır toplanamıyordu. TİGEM’in yönetim kurulu 6 kişiden oluşması gerekirken, 6 aydır sadece 3 isim bulunuyordu. Boş bulunan yönetim kurulu üyeliklerine atamaların yapılmaması, TİGEM’de bütün işlerin durma noktasına getirmişti. Bugün Resmi Gazete’de yayımlanan atama kararı ile TİGEM Yönetim Kurulu 4’e çıkarak toplanma yeter sayısına ulaştı.

PAKDEMİRLİ NİHAYET YÖNETİM KURULUNA ATAMA YAPTIRABİLDİ

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin böylesine önemli bir kurumun yönetim kuruluna gerekli atamaları yaptıramaması burada yaşanan keyfiyeti de gözler önüne seriyordu.

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7342856/tigem-yonetim-kurulu-6-ay-sonra-toplanabilecek