Delta varyantı Türkiye'yi ne kadar etkiler? Uzmanlardan kritik uyarı..

 Avrupa’da delta varyantına bağlı yeni bir pik endişesi yaşanırken kaygıyla izlenen ve dünyada da baskın olması beklenen Delta varyantı hakkında  Türkiye'de de hazırlıklar sürüyor. 

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından konuyla ilgili açıklamalar da peş peşe geliyor.

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, Türkiye'de şu ana kadar 16 ilde 134 kişide görülen delta varyantının yayılımının aşılama ile kırılacağını söyledi.

Doç. Dr. Savaşçı, "Delta varyantını bitirecek olan aşı. Aşılar yapıldıkça, günlük 1 milyon üzerinde aşılama programımız devam ettikçe delta varyantı bizi çok etkilemeyecektir" dedi.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, delta varyantına ilişkin DHA'ya değerlendirmede bulundu. Doç. Dr. Savaşçı, Türkiye'de delta varyantının çok yayılmadığını belirterek, " İngiltere'nin, Rusya ve Amerika'nın Hindistan ile yakın ilişkileri vardı, buralarda dolayısıyla vaka sayısı artıyor. Ama özellikle aşısız kesimde,  İsrail de dahil okul çağındaki çocuklarda, lise çağında özellikle delta varyantı biraz daha baskın hale geliyor. Çünkü onların dünya genelinde hiçbir aşısı yok. Dolayısıyla belki İngiliz mutasyonunun yerini delta mutasyonu almaya başlayacak, özellikle yazın ve sonbahar döneminde" dedi.

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7342340/delta-varyanti-turkiyeyi-ne-kadar-etkiler-uzmanlardan-kritik-uyari