İran duyurdu! ABD yaptırımları sona erdirdi

Görev süresi Ağustos ayında sona erecek olan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani,  "yaptırımların bir kaç saat içinde kalkacağını" söyledi. Ruhani'nin açıklamalarının ardından İran Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Mahmut Vaizi ABD'nin yaptırımlarının kaldırıldığını duyurdu.

"SEÇİMLERE KATILIM BİZİ ÜZDÜ"

Başkent Tahran'daki Bakanlar Kurulu toplantısının ardından konuşan Hasan Ruhani, 13. Cumhurbaşkanlığı Seçimlerine katılım oranı ve ABD yaptırımlarıyla ilgili açıklamada bulundu. Ruhani, 18 Haziran'daki seçimlere katılımın yüzde 48 olmasına üzüldüklerini belirterek bunun bir daha tekrarlanmaması gerektiğini söyledi.

Ruhani seçimlere katılımın yüzde 58 ya da 68 değil de 48 olmasına üzüldüğünü belirten Ruhani, "Yüzde 48 katılım tarihimizde bir kere olmalıdır ve tekrarlanmamalıdır. Sonraki seçimde bunu telafi etmeliyiz. Sorun varsa onu bulmalıyız. Bence sorunun ne olduğu açıktır. Araştırmacılar, sosyologlar ve siyasiler bu sorun olmasa katılımın yüzde 58 ya da 68 olacağını söylesinler." ifadelerini kullandı.

"YAPTIRIMLAR BİR KAÇ SAAT İÇİNDE KALKAR"

ABD ile Viyana'da müzakere masasına oturulduğunu ve önemli meselelerin çözüldüğünü kaydeden Ruhani, "Eğer isterlerse şimdi bugün yaptırımları sona erdirebiliriz. Hemen şimdi Arakçi'ya (İran müzakere heyeti sorumlusu) gerekli yetkileri verelim ve gitsin anlaşmayı birkaç gün içinde sonuca bağlasın. Bu şekilde yaptırımlar kalksın. Biz işimizi yaptık. Bu noktada şimdi dile getirmek istemediğim bazı karmaşık durumlar ve siyasi sıkıntılar var. Bunları dile getirip halkın heyecan ve şevkini kırmak istemiyorum." diye konuştu.

SİGORTA, PETROL, GEMİCİLİK YAPTIRIMLARI KALKTI

Ruhani'nin açıklamalarının ardından İran Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Mahmut Vaizi “Trump döneminde getirilen sigorta, petrol ve gemicilik sektörü yaptırımlarının hepsinin kaldırılmasına dair bir anlaşmaya varıldı” ifadeleriyle yaptırımların kaldırıldığını duyurdu.

Vaizi, “Anlaşma kapsamında Trump döneminde getirilen yaklaşık 1,040 yaptırım kaldırılacak. Aynı zamanda bireyler ve dini lidere yakın kişiler üzerindeki bazı yaptırımların kaldırılması için de anlaşmaya varıldı” ifadelerini kullandı.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7330987/iran-duyurdu-abd-yaptirimlari-sona-erdirdi