Kaşıkçı cinayetinde bomba iddia! ABD'de eğitim aldılar

Suudi Arabistan İstanbul Konsolosluğunda Ekim 2018'de suikasta kurban giden Washington Post yazarı Cemal Kaşıkçı ile ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı. ABD Başkanı Joe Biden'in başkanlığının ilk ayında  ABD istihbaratı cinayete ilişkin rapor yayımlamış, suikasttan Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın sorumlu tutmuştu. Raporun ardından suikastta bulunan 4 kişinin ABD'de eğitim aldığı iddia edildi.

4 KİŞİ ABD'DE EĞİTİM ALDI

ABD merkezli New York Times gazetesi dün yayımladığı bir makalede "Gazeteci Cemal Kaşıkçı'yı katleden ekipten 4 kişi ABD'de askeri eğitim aldı" iddiasında bulundu.

Gazetenin iddialarına göre 2014 yılında Barack Obama döneminde Amerikan Dışişleri Bakanlığı Suudi Kraliyet Muhafızları'nın eğitimi için lisans verdi. Donald Trump döneminde de devam eden eğitimlerde Cemal Kaşıkçı cinayetinde bulunan 4 kişi eğitim aldı.

Gazeteye konuşan askeri eğitimleri veren şirketin yöneticilerinden Louis Bremer, bu 4 kişinin 2017 yılında birinci kademe eğitimlere katıldığını söyledi. 4 kişiden 2'si 2014-2015 yılları arasında ABD'de farklı bir eğitimde de yer aldı.

PRİCE SORULARI YANITSIZ BIRAKTI

Eğitim, özel sermaye şirketi Cerberus Capital Management'ın sahibi olduğu Arkansas merkezli güvenlik şirketi Tier 1 Group tarafından verildi.

Eğitimin savunma amaçlı olduğunu belirten şirket Suudilerin güvenli nişancılık, saldırıya karşı koyma, gözetim ve yakın muharebe çalışmalarını da içerdiğini söyledi.

Gazete Cemal Kaşıkçı cinayetinde rol alan Suudilerin ABD içinde eğitilmesinin Beyaz Saray ile Riyad yönetiminin ne kadar iç içe geçtiğini gösterdiği yorumunu yaptı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price Tier 1 Group'a Suudilerin eğitimi için lisans verilip verilmediğine yönelik soruyu cevapsız bıraktı.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7329176/kasikci-cinayetinde-bomba-iddia-abdde-egitim-aldilar