Korkunç olay! Aç ayı 16 yaşındaki genci parçalayarak yedi

Rusya'da yaşanan ayı dehşeti ülkeyi adeta sarstı. Rusya'ya bağlı Sibirya'nın güneyindeki Sayan Dağları eteğinde yer alan Ergaki ulusal Parkı ziyaretçileri inanılmaz bir boz ayı dehşetine sahne oldu

TURİSTLER GENCİ KURTARMAYA ÇALIŞTI

Oldukça saldırgan bir boz ayı park yakınlarında dolaşan 16 yaşındaki bir genci parçalayarak yedi. Olay anında bölge yakınında bulunan turistler ayıyı yanlarında bulunan çakıyla yaralayarak etkisiz hale getirmeye çalışsa da Ayı bu esnada turistlerden birini de yere devirerek yaraladı.

Turistlerden biri ayıyı çakıyla yaralayıp etkisiz hale getirmeye çalışırken diğeri hızla parka koşarak durumu haber verdi ve yardım çağırdı. Görevliler olay yerine geldiğinde boz ayıyı talihsiz gencin yarısını yemiş bir şekilde buldu.

İNSAN YİYEN AYI VURULARAK ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Görevliler ayıyı tüfekle vurdular ancak yaralı hayvan koşarak ormanın derinliklerinde gözden kayboldu. Ertesi sabah daha kalabalık ve hazırlıklı şekilde ayının peşine tekrar düşen görevliler yaralı haldeki ayıyı vurarak öldürdü.

Ulusal Park'ın yetkilileri yaptıkları resmi açıklamada 'Saatler süren aramaların ardından insan yiyen ayı parkımız görevlileri tarafından vurulup öldürülerek etkisiz hale getirilmiştir.' ifadesini kullandı.  

TURİSTLERE REHBERLİK EDİYORDU

Ayı saldırısında hayatını kaybeden 16 yaşındaki gencin Rusya Federasyonu'na bağlı özerk bir cumhuriyet olan Hakasya'nın başkenti olan Abakan şehrinden olduğu ve kampa gelenlere bölgeyi tanıtmak ve tırmanışlar sırasında rehberlik yapan ve 'şerpa' adı verilen bölge halkından olduğu açıklandı.

Parkın müdürü Igor Gryazin'in açıklamasına göre uzun süren kış ve karların geç erimesi yüzünden boz ayıların yiyecek bulabilmek için parka yaklaştığı düşünülüyor. Igor Gryazin hayatını kaybeden gencin kestirme yoldan gitmek isterken ayıyla karşılaşmış olduğunu düşündüklerini de sözlerine ekledi.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7327448/korkunc-olay-ac-ayi-16-yasindaki-genci-parcalayarak-yedi