Yeneroğlu'ndan karakolda ölüme tepki: Soylu'nun söylemlerinin sonucu

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, 42 yaşındaki Birol Yıldırım'ın İstanbul'un Esenyurt ilçesi Merkez Polis Karakolu’nda hayatını kaybetmesi hakkında yazılı açıklamada bulundu.

Yeneroğlu, "Polislerin orantısız güç kullanımı, muhakkak ki İçişleri Bakanı’nın şiddete teşvik eden söylem ve uygulamalarının doğal bir sonucudur." dedi. 

Yeneroğlu'nun açıklaması şöyle: 

KARAKOLDA BULUNAN POLİSLERİN GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILSIN

"Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturmanın titizlikle yürütüldüğü açıklansa da olay anında karakolda bulunan polislerin, tanık yerine şüpheli olarak ifadelerin alınması, soruşturmanın selameti için görevden uzaklaştırılmaları ve olayın tam olarak aydınlığa kavuşması amacıyla disiplin süreçlerinin de bir an önce başlatılması gerekmektedir. Öte yandan Birol Yıldırım’ın Adli Tıp Raporu’nun bir an önce hazırlanması oldukça önemlidir.

ŞİDDETE TEŞVİK EDEN SÖYLEMLERİN DOĞAL SONUCU

Ülkemizde artan bir biçimde polislerin orantısız güç kullanımına ve usulüne uygun olarak gözaltı sürecini yürütmemesine dair pek çok haber kamuoyuna yansımakta, buna dair görüntüler de medyaya yansımaktadır. Bu durum muhakkak ki İçişleri Bakanı’nın şiddete teşvik eden söylem ve uygulamalarının doğal bir sonucudur.

SIFIR TOLERANS POLİTİKASINA DERHAL DÖNÜLMELİDİR

Bu minvalde, artan orantısız güç kullanımının önüne geçilmesi hem cezai hem de idari süreçlerin etkin ve hızlı bir şekilde işletilmesi gerekmekte, benimsenen cezasızlık politikasına son verilerek, işkence ve kötü muamele yasağına sıfır tolerans politikasına derhal dönülmelidir. Ayrıca işkence ve kötü muamele yasağına aykırılık halinde faillere caydırıcı yaptırımlar uygulanması insan haklarına saygılı bir devletin en asgari gereğidir. Yaşanan vahim olay nedeniyle hayatını kaybeden Birol Yıldırım’ın ailesine başsağlığı diler, soruşturmanın etkin bir şekilde yürütülmesi amacıyla takipçisi olacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız."

- Milli Gazete, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7325483/yeneroglundan-karakolda-olume-tepki-soylunun-soylemlerinin-sonucu