Arap devletlerle tek tek normalleşti! Şimdi gözünü oraya dikti!

Son iki yılda 4 kez seçime giden Siyonist İsrail'de 12 yıllık Binyamin Netanyahu dönemi sona ermiş, bir Siyonist'in yerine başka bir Siyonist Naftali Bennett gelmişti. Göreve gelir gelmez Hamas ile ateşkesi bozan Bennett, gözünü Güneydoğu Asya'nın Müslüman ülkelerine dikti. 

BANGLADEŞ GAZZE'DEN SONRA GERİ ADIM ATTI

Eski ABD Başkanı Trump ile eski Siyonist İsrail Başbakanı Netanyahu Beyaz Saray'da topladığı Birleşik Arap Devletleri ve Bahreyn liderleriyle normalleşme anlaşmasına imza atmıştı. 

Mısır, Ürdün, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Sudan ve Fas kendi çıkarları uğruna Siyonist İsrail'le normalleşerek Filistin davasına ihanet eden Müslüman devletlerin arasına Bangladeş de katılıyordu. 10 Mayıs'ta Siyonist İsrail'in Gazze'de katliamının ardından "Filistin halkı tüm haklarına kavuşmadıkça İsrail’i tanımayacağız" yönünde açıklama yapan Bangladeş bu adımdan geri adım attı.

SİYONİST İSRAİL GÖZÜNÜ GÜNEYDOĞU ASYA'YA DİKTİ

Bangladeş'in normalleşme konusunda geri adım attıktan sonra Siyonist İsrail gözünü, Güneydoğu Asya'nın Müslüman ülkeleri Endonezya, Malezya ve Brunei'ye dikti. 

Siyonist İsrail'in Singapur büyükelçisi Sagi Karni yaptığı açıklamada, Güneydoğu Asya'nın Müslüman çoğunluklu ülkeleriyle ilişkiler kurmak için çalışmaya istekli olduğunu söyledi.

Reuters'e konuşan Siyonist İsrail'in Singapur büyükelçisi Sagi Karni, "Konuşmaya ve görüşmeye hazırız. Bize göre iletişim için kapı açık. İsrail'le iletişim kurmanın o kadar zor olduğunu düşünmüyorum" dedi.

GAZZE SALDIRILARINI SERT BİR ŞEKİLDE ELEŞTİRDİLER

Bölgenin Müslüman çoğunluklu üç devleti Gazze'ye yaptığı saldırılar sonucunda 250'den fazla Filistinlinin şehit olması üzerine Siyonist İsrail'i sert bir şekilde eleştirmişti.

Üç ülkenin şu anda Siyonist İsrail ile resmi ilişkisi yok. Endonezya, Malezya ve Brunei, 1967 Orta Doğu savaşından önce İsrail'in Filistin topraklarını işgaline son verilmesi ve sınırlara dayalı iki devletli bir çözüm için defalarca çağrıda bulundu.

Öte yandan Siyonist İsrail'in Asya'da Vietnam, Tayland, Filipinler ve Myanmar'da büyükelçilikleri var.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7305842/arap-devletlerle-tek-tek-normallesti-simdi-gozunu-oraya-dikti