Kolombiya ordusuna bomba yüklü araçla saldırı: 36 yaralı

Kolombiya Savunma Bakanı Diego Molano, Cucuta kentinde 30. Tugayın bulunduğu bölgeye bombalı bir araçla saldırı gerçekleştirildiğini ve 36 kişinin yaralandığını açıkladı. Saldırının isyancılar tarafından düzenlendiğini belirten Molano, "Kolombiya askerlerine saldırmayı amaçlayan bu alçak ve terör eylemini kınıyor ve reddediyoruz" ifadesini kullandı.

Yaralılardan birinin ameliyat olduğunu, 29’unun da hastanelerde bulunduğunu söyleyen Molano, iki adamın kendilerini görevli olarak gösterdikten sonra tabura beyaz bir araçla giriş yaptıklarını ve iki patlama olduğunu belirtti.

Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) isyancılarıyla 2016’da yapılan barış anlaşmasına rağmen Kolombiya ordusu, anlaşmayı reddeden Marksist Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) gerillaları, suç çeteleri ve eski FARC üyeleriyle mücadele etmeye devam ediyor. ELN, FARC ve suç çetelerinin tümü, 30. Tugay’ın faaliyet gösterdiği, zaman zaman tansiyonun yükseldiği Norte de Santander’de bulunuyor.

Savunma Bakanı Molano, "İlk bulgu, ELN’nin bu aşağılık eylemin arkasında olduğudur. Ayrıca FARC muhaliflerinin katılımı da araştırılıyor" diye konuşurken Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque ise askeri ve yerel yetkililerle görüşmek üzere Cucuta’ya gideceğini duyurdu.

Sosyal medyada yer alan görüntülerde, tugayın bulunduğu alanda bombanın patladığı anlar kameraya yansıdı.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/video/7302917/kolombiya-ordusuna-bomba-yuklu-aracla-saldiri-36-yarali