Soma davasına tepki: Saray rejiminin başındaki kişinin kararı

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, 2014'teki Soma'daki maden faciasınında 301 kişinin hayatını kaybettiği olaya dair görülen mahkeme kararına tepki gösterdi.

Twitter'dan mahkeme kararının açıklanması sonrasında ‘’Soma kararı, saray rejiminin başındaki kişinin kararı’’ diyerek yaşanan duruma tepki gösteren CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, şu ifadeleri kullandı:

‘’Birbirlerine günahları üzerinden bağlı olan Türkiye’yi yöneten bu çete, kazanamayacak. Bu çetenin peşini bırakmayız. Söz veriyoruz Soma davası bir kez daha görülecek. Bugün kazandım sananlar mahkum olacak!’’

SOMA KARARINA TEPKİ: 7 YIL BEKLENEN ADALET GELMEDİ

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nce bugün açıklanan kararda ‘’Bilinçli taksirle öldürme ve yaralamaya neden olma’’ suçlamasıyla yargılanan Soma Kömür İşletmeleri A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan'a 20 yıl hapis cezası verilirken yönetim kurulu üyesi Haluk Evinç beraat etti.

Ayrıca mühendisler Efkan Kurt ile Adem Osmanoğlu ise 12 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme kararına tepki açıklaması yapan aileler, 7 yıldır bekledikleri adaletin gelmediğini vurguladı ve karara tepki göstererek salonu terk etti.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7301832/soma-davasina-tepki-saray-rejiminin-basindaki-kisinin-karari