Hayatın içinden acı fotoğraflar!

Çayır, "Seyyar satıcılar, kâğıt toplayıcılar, ameleler… Tarlada, çalışanlar… Günlük yevmiye ile hayatlarına devam edenler… Şimdilerde ne yaparlar? Devlet onlara dönüp bakıyor mu acaba?" diye yazdı.

Remzi Çayır'ın yazısı şöyle:

"Sesi çıkanlar bağırıyor… Hâli vakti yerinde olanlar, kendi imkânlarıyla önlerindeki seçeneklere yöneliyor. Yer, yurt, iş değiştirebilme kabiliyetlerine sahipler. Kendilerini rahatlıkla ifade edebiliyorlar, kendilerince yöntemler bulabiliyorlar.

Ya sesi çıkmayanlar… Sesi kesilenler, kısılanlar. Hâli vakti yerinde olmayanlar, takatsiz kalanlar… Onların hâli nicedir biliyor musunuz?

Kirada oturanlar… Günlük kazanıp günlük yiyenler… Günlük yaşayanlar… Onlardan devletin, insanlığın haberi var mı acaba?

Seyyar satıcılar, kâğıt toplayıcılar, ameleler… Tarlada, çalışanlar… Günlük yevmiye ile hayatlarına devam edenler… Şimdilerde ne yaparlar? Devlet onlara dönüp bakıyor mu acaba?

O gün Sıhhiye’de küçük bir esnafla konuştum. Dükkânı cadde üzerinde. İki kişi çalıştırıyormuş. Sigortalı oldukları için, devlet, biner lira aylık vermiş onlara. Ya kendisi? Adamın az birikimi varmış… O da bitmiş şimdilerde. Borç almaya yönelmiş… Bankalarla bugüne değin çalışmadığı için, onlara varıp bana borç verin diyememiş. Yakın akraba, arkadaşlara dönmüş… Bazıları vermiş vermesine de, onların da günü gelmiş… Geri ödememiş.

Yıkılmış adeta adam.

Konuştukça kuyunun dibine girdiğini gördüm. Utanıyordu… Kim utandırmıştı yanık yüzlü, emekçi insanı? Alın teriyle kazanan… Haramı-helali gözetleyen insanları kim kuyuya attı?

Devletin varlığı bugünler için gerekli değil miydi? İnsan yıkılırken, insan sıkılırken… İnsan düşerken, devlet yanı başında olmalı değil miydi?

Sosyal devlet… İnsanlar vergi ödemmiş miydi? Vergiler, ona geri dönmeyecek miydi? Dışarıya çıkıp olup bitene bakmak gerekir… Binaların içinde hapsolmak iyi değil… Dışarıda ne oluyor, ne bitiyor, iyi görüp ona göre yol almak lazım.

Çimlerde karıncalar eziliyor. Karıncalara basanlar, onların varlığından habersiz ne yazık ki… Çünkü karıncaların sesi çıkmaz. Karıncalar bağırmaz, hak aramaz… Yol yordam bilmez… Kurnaz değillerdir, yalakalık huylarından değil… Çalışırlar… Çabalarlar. Çalışkandırlar. Cırcırböcekleri, yaz-kış zevk sefa içinde keyif terennüm ederken, karıncalar, zamanında yuvalarına yiyecek taşıma telaşındadırlar…

Koca koca ayak sahibi yaratıklar, karıncaları ezmeye devam ediyorlar. Kimse, olup biteni dillendirmiyor… Fark edenler gözlerini kapatıyorlar, gözlerini açanlar, seslerini kısıyorlar… Velhâsılı, vicdanlar kara… Gözler kapalı.

Yeni bir bakış açısı şart… Yeni bir duygu, düşünce, yol yöntem… İnsani, vicdanı, İslami… Adil bir dünya. Adaletli bir yeryüzü.

Kimliği, ırkı, dili ne olursa olsun, insanların insanca, izzetli yaşadığı bir dünya… Çimlerdeki karıncaların hür ve mutlu olduğu bir gelecek…

Mümkün mü? Elbet…

Peki, ne diye hâlâ eski düzen, eski anlayış sürüp gider? Ne diye güçlüler ses çıkarır da, güçsüzler yerin dibine batarlar, neden?

Üzülüyor insan… İnsanlığından utanıyor. Etrafa baktıkça sorumluluğumuzun ne denli çok olduğu daha bir anlaşılıyor…

Boy eğmek. Böyle gelmiş, böyle gider… Diyenlerden olmamak için… Yanlışa itiraz etmek için. Doğruyu salık vermek için yaşamak gerekir…

Yoksa insan olmak mümkün mü? Karıncaları görmeyen insan olabilir mi?"

- Milli Gazete, Aile & Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7298619/hayatin-icinden-aci-fotograflar