Babacan'dan Erdoğan'a tepki: En Amerikancı biziz yarışına girdiler

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Ardahan’da DEVA Partisi Posof 1. Olağan İlçe Kongresinde konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’nin dış politikasına zarar verdiğini söyleyen Babacan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD Başkanı Joe Biden ile NATO’da görüşmesini değerlendirdi.

DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan, “12 dakika yüz yüze derdini anlatabilmek için aylardır bekliyor ülkemin cumhurbaşkanı. Bu ülke buna layık değil, olmaz böyle bir şey.” dedi.

AMERİKANCILIKLA ÖVÜNÜYORLAR

“Daha dün Ey Amerika diyenler, bugün en Amerikancı biziz yarışına girdi.” diyen Ali Babacan, “Hayretle izliyoruz. Ülkemin cumhurbaşkanı ABD Başkanıyla 48 dakika görüşecek diye kaç hafta öncesinden davul çalmaya başladı yandaş medya. Bizleri de kapsayan haber yapmışlar, Amerikancılıkla övünüyorlar. Dünkü görüşme öncesinde biz hep sizi savunduk diye mesaj gönderiyorlar. Erdoğan 1 Mart tezkeresinde Amerika’dan yanaydı. Irak savaşına ABD’yle birlikte girmek isteyen Erdoğan’dı diye haber yapıyorlar. Ortamı ısıtabilir miyiz haberi.” ifadelerini kullandı.

Ali Babacan, şöyle devam etti:

12 dakika için aylardır bekliyor

“48 dakika ne demek? Tercümeli bir görüşme. O tür binlerce görüşme yaptım, ardıl tercüme varsa 24 dakika. 24 dakikada yarı yarıya konuşsanız 12 dakika siz konuşmuşsunuzdur, 12 dakika da karşısı. ‘NATO’nun toplantı salonunun yanındaki küçük bir odada görüşebileceğiz’ diye çok sevindiler, dertlerini kaba hesapla 12 dakikada ne kadar anlatabildilerse anlatabildiler. O kadar. Şu hale bakın. 12 dakika yüz yüze derdini anlatabilmek için aylardır bekliyor ülkemin cumhurbaşkanı. Bu ülke buna layık değil, olmaz böyle bir şey.

Obama ilk Türkiye’ye geldiğinde biz, Biden 5 ay bekletince siz

Zemini hazırladık, Obama Türkiye’yle beraber neler yapabilirim diye konuşmak için geldi.  Sayın Erdoğan, ABD başkanının ilk kıtalararası ziyaretini yaptığı Türkiye’de siz de vardınız, bizler de vardık. Seçilen başkan sizi 5 ay telefon kuyruğunda bekletiyor, siz oradasınız. Demek ki başarının kaynağı düzgün kadrolar. Sorun tam da bu. Her şeyi kendinizin yaptığınızı düşündüğünüz, dünyanın kendi etrafınızda döndüğünü zannettiğiniz için ülke bu hale geldi. Sözünüzün bir kıymeti olsun ki sizi birileri dinlesin. Bir gün ‘Ey Amerika’, ertesi gün ‘En Amerikancı biziz’ diyerek itibarı sağlayamazsınız.

S-400 dedikoduları bile milli onurumuzu yaralıyor

Dedikodulardan birisi ne? ‘İncirlik Hava Üssü’ne koysak da bari siz orada izleseniz’. ‘Vallahi billahi kapağını açmayacağız’ demeye getiriyorlar. Ülkenin düştüğü duruma bakın. Bir başka dedikodu, ‘Bunları başka ülkeye satıp kurtulsak mı’. Hangisi doğru bilemeyiz. Bu dedikoduların doğru olma ihtimali bile millî onurumuzu yaralayan gelişmeler. Sözüne güvenmiyor, ‘Bari İncirlik’te tut da gözünün önünde olsun’ diyorsun. O zaman 2,5 milyar doları niye verdin? Vergilerden toplanan parayı niye heba ediyorsun?

Sahibi olduğumuz uçakları ABD’den getirtemediler

S400 kavgası yüzünden F35 savaş uçaklarını da alamıyor. Bizim dönemde projeyi başlatan ilk dört ülkedendik. Binlerce parça yüksek teknoloji üretimi Türkiye’de yapılıp gönderilecekti ve montajı yapılacaktı. İleriki aşamalarda burada üretimi dahi söz konusuydu. Parasını verdiğimiz uçakları getirtemedi bunlar. Parayı verdik, teknoloji ortağı olduk, uçağın tapusunu aldık, sahibi olduğumuz uçakları ABD’den kaldırıp ülkemize getiremedik. Hamasetle, kavgayla iş yürümez.

ABD seçimlerinde Trump’a destek verdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Ey Amerika, ey Trump” ifadelerini kürsüden izleten Babacan sözlerine şöyle devam etti:

Bir ey nidası da son Amerika seçimlerinde destek verdiği adaya atıyor, ey Trump diyor. Hükümet, kendi kontrol ettiği medyayla son Amerika seçimlerinde Trump’a açık destek verdi. Biden kazandı. Hesapsızlığa bakın. Türkiye, başka ülkelerin iç siyasetinde taraf olmazdı.

- Milli Gazete, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7298357/babacandan-erdogana-tepki-en-amerikanci-biziz-yarisina-girdiler