Vatandaş pazarda veresiye istiyor!

Ekonomik krizle birlikte sıkıntıya giren dar gelirli vatandaş, pazarcılardan veresiyle alışveriş yapıyor. Önceden kiloyla alışveriş yapan vatandaş artık meyve sebzeyi yarımşar kilo alıyor. 

VATANDAŞ VERESİYE İSTİYOR


Pazarcı Erdal Düzmen, "İnsanlar çok mağdur, veresiye istiyorlar, veriyoruz. Yardımcı olmaya çalışıyoruz. Sabit müşterilerimiz var. Parası olmuyor, 'Sonra vereceğim' diyor. Veresiye defteri tutmuyoruz, devamlı gelen müşterilere güveniyoruz. Yüzde 90'ı da daha sonra getirip veriyor. Esnaf olarak bizim de işlerimiz düşük, kriz var. Domatesin bize gelişi 4.5-5 lirayı buluyor. 6 liraya satabiliyoruz" dedi.

ARTIK YARIM KİLO ALIYORLAR


Eskiye oranla işlerde büyük düşüş yaşandığını söyleyen pazarcı Halil Kuşçu, "Borçlarımız çok. Patatesi 2 lira 20 kuruşa alıp 2 buçuk liraya veriyoruz. Zor durumdayız. Sadece biz değil herkes böyle. Vatandaşın alma gücü yok. '200 liraya çıktım, hiçbir şey alamadım" diyor. Veresiye de isteyen var, tanıdığımız kişilere veriyoruz. İnsanlar geçmişte 2 kilo istediği şeyi şimdi bir kilo ya da yarım kilo alabiliyor" diye konuştu.Bir başka esnaf Erhan Özer de çok kötü dönemler geçirdiklerini ancak bunların geride kalacağına inandığını belirtti.

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7292994/vatandas-pazarda-veresiye-istiyor