Nissan Ceo'su Carlos Ghosn'a yardım ettiler! Her şeyi itiraf ettiler

Otomotiv devi Nissan’ın eski CEO’su Carlos Ghosn’un İstanbul üzerinden Beyrut’a kaçırılmasında yardım ettikleri iddiasıyla haklarında dava Japonya'da dava süreci devam eden ABD'li baba-oğul suçlarını itiraf etti. 

ABD'li eski özel kuvvetler operatörü 60 yaşındaki Michael Taylor ile 28 yaşındaki oğlu Peter Taylor hakkında eski Nissan CEO'su Carlos Ghosn'un ülkeden gizlice kaçmasına yardım ettikleri şüphesiyle Japonya'da dava açılmıştı. ABD'li baba-oğul çıkarıldıkları ilk mahkemede suçlarını kabul etti.

Plastik terlikler, koyu renk pantolonlar ve kravatsız beyaz bir gömlek giyen ikili, hakimin iddialarının yalan olup olmadığı sorusuna "Hayır" yanıtını verdi.

Baba-oğul, şu anda Lübnan'da yaşayan ve Japonya ile iade anlaşması olmayan Ghosn'a yardım etmekten suçlu bulunursa üç yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalacak.

Savcılar ise konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçındı, ancak Japon medyası her iki zanlının da sorgulama sırasında yanlış yaptıklarını kabul ettiğini söyledi.

Kamu yayıncısı NHK, Peter'ın yardımları için Ghosn'lardan 144 milyon yen (1.3 milyon $) aldığını açıkladı.

Taylor çifti, 'işkenceye maruz bırakılabilecekleri' tehlikesiyle Japonya'ya iade edilmeyi reddetmişlerdi. 

Asahi Shimbun gazetesine göre ise, baba-oğul Ghosn tarafından ödenen paranın çoğunu özel jet kiralama masrafları da dahil olmak üzere kaçış hazırlıklarına harcadığını ve yardımları için kendilerine ödeme yapılmadığını söyledi.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7292512/nissan-ceosu-carlos-ghosna-yardim-ettiler-her-seyi-itiraf-ettiler