Selçuk Tekay kimdir?

Selçuk Tekay, hayatını kaybetti. Bir döneme besteleriyle damga vuran keman virtüözü Selçuk Tekay'ın vefat haberini sanatçı Emel Sayın duyurdu.

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında Sayın, "Söyleyecek söz bulamıyorum, çok ama çok üzgünüm. Mekanın cennet olsun Selçuk Tekay. Ailene ve tüm sevenlerine başsağlığı ve sabır diliyorum" ifadelerini kullandı. Ünlü besteci ve keman virtüözü Selçuk Tekay'ın vefatından sonra internette kim olduğu araştırılıyor. Selçuk Tekay kimdir? İşte hayatı ve kariyeri...

SELÇUK TEKAY KİMDİR?

Selçuk Tekay, 1953 yılında Kars'ın Kağızman ilçesinde dünyaya geldi. Vefa Lisesi ve Konsevatuvar eğitiminden sonra Emin Ongan, Feridun Darbaz, Teoman Önaldı gibi hocalardan ders alan Selçuk Tekay, 100'e yakın albüm yönetmenliğini yaptı.

Tekay, Müzeyyen Senar, Zeki Müren, Emel Sayın, Bülent Ersoy Muazzez Abacı ve daha birçok ünlü sanatçının gerek sahne, gerekse albüm çalışmalarını yönetti.

Selçuk Tekay, 1991 yılında Vurgun adlı bestesi ile 1992'de "beraber yürüdük biz bu yollarda" 1993 yılında da "yorgunum dostlarım" adlı besteleriyle " Altın Kelebek Yılın Bestecisi Ödülü"nü almıştır.

Selçuk Tekay'ın besteleri arasında "Beraber Yürüdük Biz Bu Yollarda", "Vurgun", "Unuturum Diye Yorma Kendini", "Yorgunum", "Aradığın Aşkı Buldun Mu" gibi şarkılar yer alıyor.

- Milli Gazete, Biyografi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7291742/selcuk-tekay-kimdir