Karar yazarı Kahveci'den hazine garantisi tepkisi: Milleti kandırmayın

Karar gazetesi yazarı İbrahim Kahveci bugünkü köşesinde “Milleti kandırmak!” başlıklı yazısında yeni yapılan köprülere verilen Hazine garantisini ele aldı. Kahveci, Osmangazi Köprüsü'nün maliyetinin 1.7 milyar dolar olmasına karşın, 13 milyar dolar Hazine garantisi verildiğini belirtti.

MALİYET 11 MİLYAR DOLARA NASIL ÇIKTI?

İbrahim Kahveci, “İstanbul- İzmir otoyolu ve Osmangazi Köprüsü ilk ihalede 7 milyar dolar denilmişti. Ama kurdele kesilirken maliyet 11 milyar dolar açıklandı ( Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşması) Oysa 7 milyar dolar maliyet açıklandığında kur 1,8 TL iken 11 milyar dolarda kur 5,5 liraydı. Oysa kurlar çıkınca maliyet TL bazında artar ama dolar bazında düşerdi. Ama bizde olmadı. İhalede açıklanan maliyet 7 milyar dolar ama sonuçlanınca maliyet 11 milyar dolara nasıl çıktı?” diye yazdı.

BİZİMLE BERABER EVLATLARIMIZ ÖDEYECEK BORÇLARI

Kanal İstanbul için de soru yönelten Kahveci, “Şimdi soralım: Bu matematik kafasındaki bilgililer Kanal İstanbul için söyledikleri hangi rakam doğrudur? Kanal İstanbul ise tam bir felaket. İsterseniz orada da gerçekleri tekrar ama tekrar yazarız. Yeter ki Milleti kandırmayalım; yeter ki yanıltıcı ve yalan bilgiler vermeyelim. Ne de olsa bizimle beraber evlatlarımız ödeyecek bu borçları.” ifadelerini kullandı.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7291483/karar-yazari-kahveciden-hazine-garantisi-tepkisi-milleti-kandirmayin