Görmezden gelebilir misiniz?

Zeki Ceyhan
Zeki Ceyhan

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Cemil Çiçek, “Ortalıkta siyasetçilerin araçlarına çantalar dolusu para konulduğu” yolunda iddialar bulunduğunu kaydederek iddianın suç örgütü lideri olarak tanıtılan birisine ait olduğunu hatırlatıyor ve soruyor:

“Bunu görmezden gelebilir misiniz?” Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Cemil Çiçek bu soruyu bir gazeteciyle yaptığı söyleşide dile getiriyor.

Umarız ve dileriz Cumhurbaşkanı ile karşılıklı görüşmeleri sırasında da aynı soruyu kendisine sorar.

Sorunun muhataplarının ortaya atılan iddiaları görmezden gelip gelmediklerini bilmiyoruz. Ama sorunun “duymazdan gelinmeye” çalışıldığı yolunda bir kanaate sahibiz!

Zira konuyla ilgili “hiçbir açıklamaya” bu yazıyı kaleme aldığımız ana kadar tanık olmadık.

Ne “böyle bir şey yaşanmamıştır” denildiğine tanık olduk ne de suçlamanın sahibi olan kişiye “iddianı ispat et” diye bir çağrı yapılarak meydan okunduğuna tanık olduk.

Evet, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Cemil Çiçek tarafından sorulan, “Görmezden gelebilir misiniz” sorusuna muhatap olan kişiler nasıl bir cevap verecekler bilmiyoruz.

Ancak “görmezden gelmeden” önce “duymazdan gelerek” konunun zamana yayılmasını istiyorlar gibi bir hava esiyor.

Sanki “duymazdan gelirsek, soru sahipleri de bir süre sonra bu tür sorular sormaktan vazgeçerler, biz de rahata ereriz” gibi bir tavır sergileniyor.

Suç örgütü lideri olarak tanıtılan kişinin ortaya attığı iddiaların ardı arkası kesilmiyor.

Her gün yeni bir iddia ile iktidara yükleniyor.

Söylediklerinin doğru olduğuna kamuoyunu inandırabilmek için de yalan söylediğinin kanıtlanması halinde parmaklarını ya da elini canlı yayında keseceğini ilan ediyor.

Bazen de hızını alamayıp söylediklerinin yalan çıkması halinde yine canlı yayında kafasına sıkacağını duyuruyor. Suçlamaların muhatapları kendilerine yöneltilen iddiaları her ne kadar duymazdan gelirlerse gelsinler suç örgütü lideri diye söz edilen kişinin bu tür açıklamaları kamuoyunda hayli etkili oluyor. 

Ortaya atılan iddialar da gösteriyor ki bugün birbirlerine düşenlerin geçmişte epey birliktelikleri olmuş.

Sonra aralarında her ne olmuşsa taraflar birbirlerine düşmüşler ve bugünkü tablo ortaya çıkmış.

Bu tablo ne görmezden gelinecek gibi ne de duymazdan gelinecek gibi! Böyle davrananlar ancak kendilerini kandırmış olurlar.

- Milli Gazete, Zeki Ceyhan tarafından kaleme alındı
https://www.milligazete.com.tr/makale/7290817/zeki-ceyhan/gormezden-gelebilir-misiniz