Biden zirvesi öncesinde Putin'den açıklama! O sözlerine hiç alınmadım

ABD Başkanı Joe Biden ile çarşamba günü Cenevre'de bir araya gelecek olan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, görüşme öncesinde ABD medyasına konuştu. 

PUTİN: "BENİM UMUDUM BÜYÜK"

Amerikan televizyon kanalı NBC’den Keir Simmons’a röportaj veren Putin, hem Biden hem de kendisiyle ilgili önemli mesajlar verdi.

Biden ile yapacağı görüşmeden umutlu olduğunu söyleyen Putin, "Benim umudum büyük. Evet, bazı avantajlar, bazı dezavantajlar var. Ancak görevdeki ABD Başkanı’nın herhangi bir dürtü temelli, düşünmeden hareket eden bir tavrı olmayacak" ifadelerini kullandı.

TRUMP'A ÖVGÜ DOLU SÖZLER

Rusya lideri Putin, önceki ABD Başkanı Donald Trump için övgü dolu ifadeler kullanarak, "Eski ABD Başkanı Trump’ın olağanüstü bir birey, yetenekli bir birey olduğuna inanıyorum. Renkli bir insan. Onu sevebilirsiniz ya da sevmeyebilirsiniz. Ama o klasik Amerikan ekolünden gelmedi" dedi.

BIDEN'IN 'KATİL' SÖZÜNE ALINMADIM

ABD’li gazeteci Kair Simmons’ın, ABD Başkanı Joe Biden’ın kendisine yönelik "katil" ifadesine yönelik sorusunu yanıtlayan Putin, "Çalışmalarım sırasında birçok nedenlerden ötürü farklı nitelikteki şiddetli saldırılarla karşılaşıyorum. Bu saldırılara alıştım. Bunlara alınmıyorum. Uluslararası arenada çalıştığımız ortaklarımızla tartışırız. Gelin ve damat değiliz. Birbirimize aşk ve sadakat yemini etmiyoruz. Biz ortağız ve bazı durumlarda birbirimizle rekabet ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Kein Simmons ise sorusunun cevabını tam alamadığını söyleyince Putin, "İsterseniz devam edeyim. Özellikle Kuzey Kafkasya’da terörle mücadelemiz sırasında yaşadığımız zorlu olaylarda buna benzer onlarca suçlama duydum. Ben her zaman Rus devleti ve Rus halkının çıkarları doğrultusunda hareket ediyorum" ifadeleriyle karşılık verdi.

ABD'Lİ GAZETECİ PUTİN'E YÜKLENDİ

Gazeteci Simmons, Biden’ın, "katil" ifadesini kullanmasına dair sorusunun üzerine öldürülen ve zehirlenen Rus politikacıları hatırlatarak, "Sıralayayım, Anna Politkovskaya vuruldu, Alexander Litvinenko polonyumla zehirlendi, Sergei Magnitsky cezaevinde muhtemelen işkence ile öldürüldü. Boris Nemtsov Kremlin’den bir taş atma mesafesinde vurularak öldürüldü, Mikhail Lesin Washington’da travmadan öldü. Bütün bunlar tesadüf mü sayın Başkan?" diye sordu.

PUTİN'DEN SERT YANIT: "SİZE SORMALIYIZ"

Putin ise bu soruya karşı sert ifadeler kullanarak, "Kaba davranmak istemiyorum ama bütün bunların delili yok. Farklı zamanlarda farklı kişilerin saldırısına uğrayan ve öldürülen insanları sıraladınız. Mikhail Lesin’den bahsettiniz. Benim yönetimimde çalıştı. Onunla çok iyi ilişkilerimiz vardı. Öldü mü öldürüldü mü bilmiyorum. Bunu size sormalıyız. Çünkü ABD’de öldü. O öldüğü için çok üzgünüm. Bana göre çok düzgün bir insandı" dedi.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7287293/biden-zirvesi-oncesinde-putinden-aciklama-o-sozlerine-hic-alinmadim