Almanya'dan seyahat kararı! Türkiye'ye yasak kalktı mı?

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, birçok yerde vaka sayılarının düştüğüne ve aşı olan insanların sayısının arttığına işaret ederek, aylarca süren karantina uygulamalarından sonra daha fazla normalleşmenin beklenebileceğini belirtti.

1 TEMMUZ'DAN İTİBAREN UYGULANACAK

Maas, bunun seyahatler için de geçerli olduğunu aktararak, yaklaşık bir yıl sonra, haftalık 100 bin kişide görülen yeni vaka sayısının 200’ün altında olan bölgeler için 1 Temmuz’dan itibaren genel seyahat uyarısının kaldırılacağını ifade etti.

TÜRKİYE VAKA SAYISI SİSTEMDE GÜNCELLENDİ

TRT Haber'de yer alan habere göre Almanya Dışişleri Bakanlığının internet sitesindeki Türkiye bölümü güncellendi. Türkiye'de her 100 bin kişide vaka ortalamasının 50 olarak değiştirildiği bilgisi yer alıyor. Buna göre Almanya'dan Türkiye'ye 1 Temmuzdan itibaren seyahat edilebilecek.

TEDBİRLERE DEVAM

Avrupa’da aşılananlara, iyileşenlere ve test uygulananlara ortak kurallar getirileceği için bu adımı atabildiklerini kaydeden Maas, seyahatlerde tedbirin elden bırakılmaması gerektiğini belirtti.

Maas, Kovid-19'un mutasyona uğradığına işaret ederek, bu nedenle "yüksek riskli bölgeler" ve "virüs varyasyon bölgeleri" için seyahat uyarısında bulunmaya devam edeceklerini kaydetti.

Almanya'daki mevcut uygulamada, haftalık 100 bin kişide görülen vaka sayısı 50'nin üzerinde olan bölgelere seyahat uyarısı yapılıyor.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7284303/almanyadan-seyahat-karari-turkiyeye-yasak-kalkti-mi