Merkez Bankası Beklenti Anketi'nin ismi değiştirildi!

20 yıldır Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından düzenli olarak yayınlanan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Beklenti Anketi'nin ismi yanlış anlaşılmalara neden olduğu gerekçesiyle değiştirildi. Alınan karar doğrultusunda Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Beklenti Anketi'nin ismi "Piyasa Katılımcıları Anketi” oldu

"PİYASA KATILIMCILARI ANKETİ"

Yapılan değişiklik Merkez Bankası tarafından yapılan yazılı açıklamayla kamuoyuna duyuruldu. Söz konusu açıklamada şu ifadelere yer verildi.

, "(TCMB) tarafından 2001 yılından bu yana uygulanan Beklenti Anketinin ismi kamuoyu ve basında söz konusu anketin sonuçlarının TCMB’nin kurumsal beklenti ve tahminlerini yansıttığı yönündeki yanlış anlaşılmanın önüne geçilmesi amacıyla “Piyasa Katılımcıları Anketi” olarak değiştirilmiştir. Piyasa Katılımcıları Anketi finansal ve reel sektörde çalışan kişilerin enflasyon, döviz kuru, cari işlemler dengesi, büyüme ve faiz oranları gibi temel makroekonomik değişkenlere ilişkin kısa ve uzun vadeli beklenti/tahminlerini içermektedir.Piyasa Katılımcıları Anketi’nin metodolojisi ve yayım tarihinde herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. Bu çerçevede Piyasa Katılımcıları Anketi’nin sonuçlarının TCMB’nin kendi tahmin ve beklentilerini yansıtmamakta olduğu, bu anketin finansal ve reel sektörde çalışan kişilerin tahminlerinden derlendiği bir kez daha hatırlatılmaktadır."

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7281873/merkez-bankasi-beklenti-anketinin-ismi-degistirildi