Rusya’dan Navalny destekçilerine karşı yeni hamle

Rus mahkemesi  yolsuzlukla mücadele Vakfı'nı ve Kremlin karşıtı protestoların düzenlenmesine yardımcı olan bölgesel kampanya merkezini hedef alıp Alexei Navalny ile bağlantılı grupları "aşırılıkçı" ilan ettikten sonra yasak getirdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in kamuoyu önünde en fazla bilinen muhaliflerinden Yolsuzlukla Mücadele Fonu kurucusu Aleksey Navalny adını 2008 yılında Rus siyasetindeki ve kamu şirketlerindeki yolsuzluk ve görevi kötüye kullanma uygulamalarını ifşa eden blog yazılarıyla duyuruldu.

Şubat 2017'de ülke çapında onlarca kentte başlayan ve binlerce kişinin gözaltına alındığı dev yolsuzluk karşıtı gösterilerde başı çeken Navalny, Başbakan Dimitri Medvedev'i milyar dolarlık emlak imparatorluğu ile bağlantısını ortaya koyan yazıları sebebiyle kışkırtıcı rol oynadığı gerekçesiyle tutuklanmıştı şimdi de Alexei Navalny ile bağlantılı gruplara düzeni bozmak iddiasıyla yasak getirildi.

Başkan Putin'in gelecek hafta Cenevre'de ABD lideri Joe Biden ile yapacağı görüşme öncesinde gerilimin aratabileceği öngörüsü konuşuluyor.

Çarşamba günü de Rus polisi, bir öğrenci gazetesinin yazı işleri ekibine ve Alexey Navalny'nin destekçilerine yönelik baskıları anlatan video yapan dört editörünün evine baskın düzenledi.

Navlany geçen yıl Rus istihbaratının suçlandığı bir zehirlenme girişiminden sağ kurtuldu ve Şubat ayında şartlı tahliye ihlalleri nedeniyle iki buçuk yıl hapis cezasına çarptırıldı.

45 yaşındaki Aleksey Navalny uzun yıllardır Putin'in Rusya'daki en güçlü muhalif lideri oldu.

En son dava, Navalny ve müttefiklerini Rusya'nın sosyo-politik dokusunu istikrarsızlaştırarak bir devrim başlatmaya çalışmakla suçlanıp hapse atıldı.

 Öte yandan Navalny'nin avukatları temyize gideceklerini söylediler ve savcılığın kanıtlarını eleştirdiler.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7277615/rusyadan-navalny-destekcilerine-karsi-yeni-hamle