ABD Koronanın laboratuvardan sızdığı iddialarını 'makul' buldu

ABD Başkanı Joe Biden istihbarat servisine ilk olarak Çin'in Wuhan kentinde görülen Koronavirüsün kökeninin 90 gün içinde araştırılması için talimat vermişti. Biden'ın talebinin ardından ABD hükümeti istihbaratın hazırlamış olduğu 'Kovid'in Çin'in Wuhan kentindeki laboratuvardan sızdığı' yönündeki hipotezi Trump yönetiminin 'makul bulduğu' ortaya çıktı.

TRUMP DÖNEMİNDE LABORATUVAR İDDİALARI ARAŞTIRILDI

ABD merkezli Wall Street Journal'daki habere göre, Kovid-19'a 'Çin virüsü' diyen eski ABD Başkanı Donald Trump döneminde Kaliforniya'daki Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı'nda Kovid-19'un ortaya çıkmasında laboratuvar iddialarına yönelik araştırma yapıldı. Mayıs 2020'de yapılan araştırma, Trump yönetiminin Dışişleri Bakanlığı tarafından kendi soruşturmasında kullanıldı.

WSJ'nin konuştuğu kaynaklar, çalışmanın Lawrence Livermore'un istihbarat kolu olan "Z Birimi" tarafından hazırlandığını belirtti. Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı, biyolojik konularda önemli bir uzmanlığa sahip kurum olarak biliniyor. Çalışmayı yakından takip eden kaynaklar, değerlendirmelerin Kovid-19'a neden olan SARS-COV-2 virüsünün genomik analizine dayandığını dile getirdi.

Öte yandan eski ABD Başkanı Donald Trump görevi bıraktıktan aylar sonra ilk kez bir mitingde konuşmuştu. Trump, "Çin koronavirüs nedeniyle dünyaya 10 trilyon dolar tazminat ödemeli" demişti.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7275448/abd-koronanin-laboratuvardan-sizdigi-iddialarini-makul-buldu