Türkiye'nin teklifine Pentagon'dan yanıt! Yetkililerle görüşülmeli!

ABD ve NATO ülkeleri Afganistan'dan çekilmeye hazırlanırken Türkiye'nin ne yapacağı merak ediliyordu. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, dün yaptığı açıklamada, siyasi, mali ve lojistik destek şartlarına işaret ederek, "Afganistan’da kalma niyetimiz var. Bunlar karşılanırsa Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'nda kalabiliriz." demişti.

Bakan Akar'ın bu sözlerinin ardından İngiliz haber ajansı Reuters, Türk ve ABD'li yetkililerin Kabil Havalimanı'nın korunması için görüştüğünü öne sürmüştü. Gazetenin iddialarının ardından ABD Savunma Bakanlığından (Pentagon) dikkat çeken bir açıklama geldi.

TÜRK YETKİLLERİLE GÖRÜŞMELER YAPILMALI

Pentagon Sözcüsü John Kirby, Türkiye’nin, Afganistan'daki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'nın güvenliğini sağlama teklifine ilişkin Türk yetkililerle görüşmelerin yapılması gerektiğini kaydetti.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kirby, NATO askerlerinin Afganistan'dan geri çekilme süreci ve  Türkiye’nin Kabil'deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nın güvenliği ile ilgili teklifini değerlendirdi.

Voice of America'da yer alan habere göre Kirby, "Bildiğim kadarıyla havaalanında güvenliğin tam olarak nasıl sağlanacağı, bunu kimin yapacağı ve hangi çerçevede yürütüleceğiyle ilgili henüz nihai bir karar alınmadı." ifadesini kullandı.

Kirby, NATO zirvesinde konunun ele alınıp alınmayacağıyla ilgili bilgisi olmadığını belirtti.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7274599/turkiyenin-teklifine-pentagondan-yanit-yetkililerle-gorusulmeli