Kanada'da İslamofobik saldırı! İlk yardım ekibine 5 yıl hapis

Kanada'nın Hamilton kentinde sokakta yürürken, silahlı saldırıya uğrayan Müslüman gencin ölümünde ilk yardım ekipleri suçlu bulundu. Doğru müdahaleyi yapmayarak ölüme terk ettiklerine hükmedildi.

İLK YARDIM EKİBİ SUÇLU BULUNDU

2 Aralık 2017'de meydana gelen saldırıda Dale King isimli saldırgan, Yusuf El-Hasnawi'ye (19) silahlı saldırı gerçekleştirmişti. Olay yerine ulaşmakta geciken iki ilk yardım görevlisi, mahkemeye çıkarıldı. 

Ontario Eyalet Yüksek Mahkemesi Hakimi Harrison Arrell, yaklaşık dört yıldır süren davada bugün kararını açıkladı.

5 YIL HAPİS CEZASI

Hakim Arrell, ilk yardım görevlileri Steven Snively (55) ve Christopher Marchant'ın (32), atardamarı ile bir damarı daha kurşun ile delinmiş kişiye nasıl müdahale edeceklerine dair aldıkları eğitimin gereğini yerine getirmedikleri için suçlu olduklarına hükmetti.

Yargıç Harrison Arrell kararını verirken, "Bunun trajik bir dava olduğunu söylemek çok hafife almak olur" derken, iki görevlinin ilk yardım müdahalesinde minimum standartları sağlamadıklarını ifade etti.

İlk yardım görevlilerinin, söz konusu suçlamalardan azami 5 yıl hapis cezası alması bekleniyor.

Yusuf El-Hasnawi’nin babası Majed El-Hasnawi, kararın ardından mahkeme binası önünde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Bence bu adil bir karar. Onların suçluluğu kanıtlandı. On yıl mı yoksa bir yıl mı hapis cezası alırlar beni ilgilendirmiyor." diye konuştu.

Öte yandan yine Kanada'nın London kentinde 6 Haziran'da İslamofobik bir saldırı daha gerçekleşmişti. Kaldırımda yürüyen Müslüman bir ailenin üzerine minibüs şoförü kasti olarak aracını sürmüş, 5 kişilik aileden 4'nün ölümüne neden olmuştu. Gerçekleştiren İslamofobik saldırı sonrasında bugün anma töreni düzenlendi. Törene Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile birçok siyasi isim katıldı.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7273442/kanadada-islamofobik-saldiri-ilk-yardim-ekibine-5-yil-hapis