Amerika devlet kuruyor…

Remzi Çayır
Remzi Çayır

Nükleer silah var dedi, Irak’a girdi. Girmekle kalmadı, aslında bütün ümmetin izzetini ayaklar altına aldı. Birçok Müslüman’ı öldürdü, masum çocukların kanına girdi.

Hâlâ Irak’ta Amerika…

Daha önce, Afganistan’da oyun içinde oyun oynadı… Ruslara karşı o dönem mücahitlere destek verdi. Ruslar evlerine döndüğünde, bu kez, birbirine düşen, tuhaf ilişkiler ağında boğulanları hedef aldı, onları vurdu.

Amerika’nın ne dostu belli, ne düşmanı. Günlük dost ve düşman ilişki ağları mevcut… Emperyal ülkeler böyledir.

Ortadoğu ülkelerindeki varlığı değişik şekillerle devam ediyor. Ne acıdır ki, farklı Müslüman ülkeler, Amerikasız yaşayamıyorlar. Kendi aralarında adam gibi birlik kurmak yerine… İktisadi, sosyal, siyasi bir zemin oluşturmak şöyle dursun, Amerika’yı peşinen efendi kabul etmeleri düşündürücü…

Şimdilerde, Suriye’nin kuzeyinde, Amerika harıl harıl devlet kurmakla meşgul… Silahlarını Türkiye’ye doğrultmuş olan gurubu eğitiyor, silahlandırıyor… Düzenli orduya sahip olmaları için gecesini gündüzüne katıyor. Türkiye’nin müttefiki Amerika bu. Emperyal Amerika… Amerika’nın ipiyle kuyuya inenler, akıbetlerini düşünmüyorlar ne yazık ki… Bölünmüş İslam coğrafyasını biraz daha bölmek, olsa olsa Amerika’nın projesi olur.

Kimi gurupların ya da art niyetli insanların, Amerika’ya bel bağlamaları, aslında bindikleri dalı kesmeleri anlamı taşıyor… Gel de anlat.

Amerika, gözümüzün içine baka baka, PKK ile kol kola girmeyi… Coğrafyayı silahlandırmayı politikası haline getirmiş durumda. Ağır silahlar veriyor örgüte. Onları eğitiyor… El bebek gül bebek büyütüyor.

Teröre destek vermekten bir an geri durmuyor… Silahı eline alanlar, kardeşlerini öldürüyorlar. Amerika’nın dürtmesiyle, teşvikiyle, kan emmeye devam ediyorlar.

Bu coğrafyada huzur olmasın, sükûn olmasın… Güvenlik olmasın istiyor Amerika. Her an barut, kan, gözyaşı hüküm sürsün diliyor.

İstikrarsızlık kol gezsin… Haritayı kendi çizsin umuyor. Böyle yürüyor durmadan. Amerika, Amerikalılığını yapıyor da, bizler… Bu coğrafyanın yaşayanları ne yapıyor peki? Olup bitene seyirci kalıyorlar. Her şeye razı bir hâl ile yaşıyorlar. Yanlışa karşı durmak… Kötülükleri kovmak… Mazlumlarla dayanışmak kimsenin aklına gelmiyor.

Amerika at oynatıyor, Müslümanlar seyrediyor.

Amerika hayrına mı PKK’ya devlet kurduruyor? Kendine peyk arıyor, uydu arıyor… Bu topraklarda daha çok nüfus arıyor. İşgalci… Sömürücü ülke kimliğiyle arz-ı endam eyliyor.

Biz… Hâlâ seyrediyoruz… Neden? Düşüneni ülkeden kovan yönetimler var bu coğrafyada. Vicdanı kanatan uygulamalar çok… Adam, adamlarını yollayıp, Ankara’nın göbeğinde, konsolosluğa giren kendi vatandaşını boğup parçalara bölmedi mi?

Hâlâ, babadan oğla geçen yönetimler… Keyfilikler sürüp gitmiyor mu?  İnanç özgürlüğü. İfade hürriyeti lüks oralarda… Buralarda. Gözümüzün önünde adamlar, duvar örüp duruyorlar… Yavaş yavaş, aheste aheste ülke kuruyorlar burnumuzun dibinde. Adam öldürenler, devlet kurmaya kalkarsa… Silah yol olur ki, bu coğrafyada artık şiddet daha da azar… Yöntem olup çıkar…

Bu durumda hep birlikte kaybederiz… Hâlâ akıl sahipleri için düşünülmesi gereken vakalar var… Akletmeleri beklenir. Amerika’nın koltuğunda büyüyen karpuzu, Amerika kesip yer… Haberiniz olsun.

Dayanacaksanız Allah’a dayanın… Bilenlere tabii.

- Milli Gazete, Remzi Çayır tarafından kaleme alındı
https://www.milligazete.com.tr/makale/7268000/remzi-cayir/amerika-devlet-kuruyor