Naftali Bennet kimdir?

Son iki yılda 4 kez seçime giden Siyonist  İsrail'de aşırı sağ görüşleriyle öne çıkan Yamina Partisi lideri Naftali Bennett, Binyamin Netanyahu'nun 12 yıllık iktidarına son vererek hükümeti kurmaya hazırlanıyor. Bennett, mecliste güven oyu alırsa 12 yıldır Başbakanlık görevini sürdüren Netanyahu'yu koltuğundan eden isim olacak.

Yesh Atid lideri Yair Lapid ile dönüşümlü koalisyon kuracak olan Bennett mecliste güven oyu alırsa Siyonist İsrail'in başbakanı olacak ve Netanyahu'yu koltuğundan edecek isim olacak.

Amerikan göçmeni teknoloji milyarderi olan, siyasette Netanyahu'nun sağ kolu olarak bilinen, Filistin'i ilhak politikaları, Yüzyılın Anlaşması planında payı olan Yamina Partisi Naftali Bennett kimdir?

KİM BU NAFTALİ BENNETT?

Siyonist İsrail'in müstakbel Başbakanı Naftali Bennett, San Francisco'dan Hayfa şehrine göçen bir Yahudi ailenin çocuğu. Filistin karşıtı aşırı sağcı görüşleri ile tanınan 49 yaşındaki Bennett, siyasete 2005 yılında Netanyahu'nun yardımcısı olarak adım attı.

Teknoloji firmasıyla dolar milyoneri haline gelen Bennett kariyeri boyunca aşırı sağcı seçmene hitap etti.

"BEN BİRÇOK ARABI ÖLDÜRDÜM"

İşgal altındaki Filistin topraklarını ilhak etme düşüncesini sonuna kadar savunan Bennet, bağımsız Filistin devletinin kurulmasının İsrail için intihar olduğunu düşünüyor. Siyonist İsrail ordusunda eski bir komando olan Bennett, "Ben birçok Arab'ı öldürdüm ve bunda bir problem görmüyorum." şeklindeki skandal söylemlerle gündeme gelmişti.

Geçmişteki Netanyahu hükümetlerinde Savunma, Ekonomi ve Milli Eğitim bakanlıkları da dahil birçok pozisyonda yer alan Bennett, selefi Binyamin Netanyahu'nun en yakınındaki isimlerden birisi. 

OĞLUNA NETANYAHU'NUN ADINI VERDİ

Bennett, en büyük oğluna, 1976'da Uganda'da öldürülen Netanyahu'nun kardeşi Yoni'nin dahi adını verdi.

Netanyahu ile siyasi bir ayrılık yaşayan Bennett, Likud partisinden istifa ederek sağcı, milliyetçi ve muhafazakar Yahudi Evimiz partisine katıldı, 2013 yılında ise parlamentoya girdi.

Meclis'te 7 milletvekili ile temsil edilen sağcı Yamina partisinin lideri olan Bennett, kendisini Netanyahu'nun daha sağında görüyor. 

1967 savaşından beri İsrail işgali altında bulunan  Suriye'nin Golan Tepeleri, Batı Şeria ve  Kudüs'ün İsrail'in kültürel ve tarihsel hakkı olduğunu savunan Bennett, 140'ı aşkın işgal biriminde 600 bini aşkın işgalci Yahudinin yaşadığı Filistin topraklarından, Filistinlilerin çıkması gerektiğini düşüncesinde.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7252471/naftali-bennet-kimdir