Erbakan, Ecevit ile ne konuşup imam hatip liselerinin önünü nasıl açtı

Milli Gazete yazarı Adnan Öksüz, bugünkü yazısında çok bilinen, konuşulan ama fazla yazılmayan bir konuyu gündeme taşıdı ve Milli Görüş lideri Erbakan Hoca’ın imam hatip liselerinin önünü nasıl açtığını kaleme aldı.

Adnan Öksüz, yazısında, koalisyon görüşmelerinde Erbakan’ın, Ecevit’e hangi hususları şart koştuğunu yazdı ve şunları dile getirdi.

Erbakan hoca o görüşmede Ecevit’e şu şartları ileri sürdü:

“Ülkenin o kadar çok şeye ihtiyacı var ki bunların hepsi vazgeçilmez hususlardır. Ama ille de birinci derecede vazgeçilmeziniz nedir diyorsanız, imam hatip okullarının birinci dönem kapatılan kısımlarının tamamen açılması. İkincisi ise lise bölümlerinde binaları bitmiş kadro bekleyen okullar var, onların tamamen açılması. 16-17 bin kadar imam, müezzin, vaaz verecek din adamı kadrosuna ihtiyacımız var.”

Adnan Öksüz’ün, “Erbakan Hoca imam hatip liselerinin önünü nasıl açtı?” başlıklı yazısının bir bölümü şöyle:

“Yıl; 1974...

Millî Selamet Partisi (MSP) Genel Başkanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan ve dava-yol arkadaşları, Cumhuriyet Halk Partisi ( CHP) ile koalisyon görüşmeleri için masada...

Her dönem olduğu gibi anılan dönemde de MSP anahtar parti; Millî Görüş olmadan kapıları açmak mümkün değil.

Dönemin ‘merkez sağ partisi’ konumundaki Adalet Partisi (AP) Genel Başkanı Süleyman Demirel ve avenesi, “Siz nasıl CHP ile koalisyon görüşmeleri yaparsınız?” modunda... Sıkıştırmalar... Yaftalamalar... Eleştiri üzerine eleştiriler...

Erbakan Hoca’ya yakın görünen bazı çevreler de, “Yok daha neler! CHP ile koalisyon mu yapılır?” itirazını dillendirmekte!

Erbakan Hoca bu itirazları dinler ama itibar etmez! CHP ile ortak hükümet kurmaya kararlıdır! Her zaman istişare ettiği yakın çalışma arkadaşları da bu fikrine destek verir.

Şöyle ki,
- “Biz iktidar gördük mü, görmedik. Millet bizim iktidarımızı gördü mü, görmedi. O zaman millet bizi henüz tanımıyor, hizmetlerimizi bilmiyor. Biz milleti tanıyoruz da millet bizi tanımıyor. Bunun için bunu göstermeye ihtiyaç var. Bunu nasıl göstereceğiz? İşte iktidara ortak olacağız.”

Ve böylelikle görüşmeler başlar...

Bülent Ecevit’in ilk etapta bir talebi olur. Erbakan Hoca ile aralarında şu konuşma geçer;

- Ecevit: “Sayın Erbakan, sizinle ortak olmayı aslında istiyoruz ama biz ne yapacağız? Prensipleriniz, vazgeçilmezleriniz nedir; bizim vazgeçilmezimiz nedir bunları bir ortaya koyalım. Onun için lütfen siz vazgeçilmezinizi bize söyleyin ki grubumla gidip görüşeyim!”

- Erbakan Hoca: “Vallahi birçok vazgeçilmezimiz var bizim. Ülkenin o kadar çok şeye ihtiyacı var ki bunların hepsi vazgeçilmez hususlardır. Ama ille de birinci derecede vazgeçilmeziniz nedir diyorsanız, imam hatip okullarının birinci dönem kapatılan kısımlarının tamamen açılması. İkincisi ise lise bölümlerinde binaları bitmiş kadro bekleyen okullar var, onların tamamen açılması. 16-17 bin kadar imam, müezzin, vaaz verecek din adamı kadrosuna ihtiyacımız var. Bu baştan saydığım şeyler, vazgeçilmezlerimiz!”

- Ecevit: “Sayın Erbakan, siz bu söylediklerinizde ısrarlı mısınız? Siz bizden imam hatip okulu açmamızı, din adamı kadrosu vermemizi, üniversiteye giriş yolunun açılmasını mı istiyorsunuz? Yahu beni taşa tutarlar, ben nasıl yaparım bunu?”

- Erbakan Hoca: “Mesele yok, yapmazsanız biz de muhalefete devam ederiz!”

Bülent Ecevit bu diyalogun ardından gidiyor...

Bir süre sonra aracılar tekrar görüşmelere başlıyor. Tekrar, tekrar derken nihayet Ecevit razı oluyor, MSP’nin taleplerine.
O dönem 77 tane olan imam hatip okulu sayısı, bu görüşmelerden sonra 600 küsura çıkıyor.”

Adnan Öksüz’ün "Erbakan Hoca imam hatip liselerinin önünü nasıl açtı?" başlık yazısının tamamı...

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7240904/erbakan-ecevit-ile-ne-konusup-imam-hatip-liselerinin-onunu-nasil-acti