Dolar 10 lira olur mu? Ünlü ekonomistlerden şok eden dolar tahmini

Dolar kurundaki önlenemeyen yükseliş devam ediyor. Dünyaca ünlü uzmanlara göre dolar kurundaki yükseliş devam edecek.  Commerzbank’ten Tatha Ghose’a göre bu yıl Dolar 10 lirayı,  Euro 12 lirayı görme ihitmali bulunuyor. Türkiye ekonomisi ise her geçen gün erimeyi sürdürüyor.  Ünlü ekonomistin yıl sonu enflasyon tahmini ise yüzde 20,9.olarak açıklandı. Türk Lirası bugün gelişmiş ülkelerin para birimleri karşısında tarihin en düşük değerlerine geriledi. Dolar/TL kuru 8,61, Euro/TL kuru 10,47, Sterlin/TL kuru ise 12,19 ile tüm zamanların rekorlarını teker teker geçti.

KAVCIOĞLU’NA GÜVEN AZALDI


Ekonomist Tim Ash’e göre Türk Lirası’nın daha fazla değer kaybetmemesi için bir neden yok.Bu gidişatı durdurmak için yapılması gereken ilk şeyin “düzgün ve güvenilir bir Merkez Bankası Başkanı atayıp ona bağımsız şekilde çalışma fırsatı vermek” olduğunu söyleyen Ash, “Ağbal’ın göreve gelmesiyle bir umut oluşmuştu fakat Kavcıoğlu’na inanan pek fazla kişi yok. Merkez bankacılığı ve politikaları hakkında tecrübesi az” ifadelerini kullandı.

DOLAR NEDEN DURMADAN ÇIKIYOR?

Bluebay Varlık Yönetimi’nde göre alan Tim Ash’e göre “Peki bu tablonun nedeni ne?” sorusunun yanıtı “iktidarın yanlış politikalarında” yatıyor: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın her zaman seçim sonuçlarını düşünerek büyüme öncelikli politikalar uygulaması, büyük cari açığa yol açıyor. Bu durum da dolara olan talebi artırıyor.”Türkiye’nin son derece sıra dışı bir para politikası uyguladığını ve yüksek enflasyonun da dolar talebini artırdığını belirten Ash, “Türkler liranın değer kaybedeceğini düşünerek elinde lira tutmak istemiyor. Yabancı yatırımcılar da Erdoğan’ın politikalarına güvenmiyor” diyor. Ash, “Türkiye sürekli birkaç hafta içinde ödemeler dengesi krizi yaşayacakmış gibi dururken kim neden elinde TL tutsun?” diye ekledi.Türk Lirası dolar karşısında Kasım 2020’de 8,58’i görmüştü. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifası ve Merkez Bankası Başkanlığı’na Naci Ağbal’ın getirilmesi sonrası Dolar/TL kuru Şubat ayında 7’nin altına inmişti. Commerzbank’ten Tatha Ghose, BBC Türkçe’ye yaptığı değerlendirmede, o dönem TL’nin değer kazanmasının en önemli nedeninin Ağbal’ın enflasyon hedeflemesine odaklanan geleneksel ve sıkı politikaları olduğunu söylüyor.Mart ayında Naci Ağbal’ın görevden alınması ve yerine Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu’nun atanmasıyla Türk Lirası’nda düşüş trendi görülmeye başlandı. Ghose, bu hafta Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Oğuzhan Özbaş’ın görevden alınmasının ve yerine düşük faiz oranlarını savunan Semin Tümen’in getirilmesinin de liranın değer kaybında etkili olduğu görüşünde.

“DOLAR/TL KURU 10 LİRAYI GÖREBİLİR”

Commerzbank’ten Tatha Ghose da TL’deki değer kaybının enflasyonu artırdığını ve buna karşılık Merkez Bankası’nın “güvenilir bir şekilde” faizleri artıramamasının TL’nin daha fazla değer kaybetmesi riski oluşturduğunu vurguluyor: Liranın stabilize olması için bir tür kur rejimi değişikliği veya bazı kurumlarının yönetiminin el değiştirmesi gerekebilir (örneğin IMF gözetimi altında). Bu adımlar kredibiliteyi tekrar sağlar.

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7233637/dolar-10-lira-olur-mu-unlu-ekonomistlerden-sok-eden-dolar-tahmini