Uçak krizi büyüyor! ABD Belarus’a yaptırımlara hazırlanıyor

Yunanistan'ın başkenti Atina'dan Litvanya'nın başkenti Vilnius'a giden ve içerisinde 123 yolcusu bulunan Ryanair'e ait yolcu uçağı Belarus üzerinden transit geçerken sahte bomba ihbarı ile başkent Minsk'e inmesi sağlanmıştı. Belarus Hava Kuvvetlerine ait MiG-29 tipi savaş uçaklarının eşlik ettiği yolcu uçağında seyahat eden Belaruslu muhalif gazeteci Roman Protasevich gözaltına alınmıştı. 

Belarus'a karşı batılı devletlerden tepki büyürken, NATO'dan gelen cılız tepkinin arkasında Türkiye'nin olduğu öne sürülmüştü. Rusya, Belarus'a tam desteğini sunarken, ABD yaptırım hazırlığına başladı.

BEYAZ SARAY BELARUS'A YAPTIRIM HAZIRLIĞINDA

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Ryanair'e ait bir yolcu uçağını "zorla" indiren ve muhalif bir Belaruslu gazeteciyi gözaltına alan Belarus yönetimine kapsamlı yaptırımlar getireceklerini açıkladı.

Yazılı açıklama yapan Psaki, ABD yönetiminin diğer müttefikleriyle koordineli bir şekilde Belarus'a yaptırımlar getirmeye hazırlandığını bildirdi.

Psaki, "Belarus'un Ryanair'e ait ticari uçağı iki Avrupa Birliği ülkesi arasında uçarken zorla indirmesi ve Belaruslu gazeteci Raman Pratasevich'i gözaltına alması uluslararası normlara doğrudan bir hakarettir." ifadesini kullandığı açıklamasında yaptırımlar konusunun altını çizdi.

Beyaz Saray Sözcüsü, 3 Haziran günü daha önce yaptırım muafiyeti tanınan 9 Belarus devlet şirketinin yeniden yaptırım listesine alınacağını kaydetti. Psaki, Avrupalı müttefiklerle birlikte Alexander Lukaşenko yönetimini hedef alacak kapsamlı yaptırımların hazırlıklarının sürdüğünü belirtti.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7233360/ucak-krizi-buyuyor-abd-belarusa-yaptirimlara-hazirlaniyor