ABD'nin Kudüs kararı Netanyahu'yu çıldırttı! Kesinlikle karşıyız

Eski ABD Başkanı Donald Trump döneminde sözde Yüzyılın anlaşması ile kapatılan Kudüs'teki Filistin ABD konsolosluğunu Gazze olaylarının ardından Joe Biden yönetimi yeniden açmaya hazırlanıyor.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, dün Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ile görüşmesinde Kudüs'te ABD konsolosluğunun yeniden açılacağını duyurmuştu. Siyonist İsrail Başbakanı Netanyahu, karara kesinlikle karşı olduklarını duyurdu.

Blinken'ın açıklaması Siyonist İsrail'de deprem etkisi yarattı. Dün İsrail'in Washington Büyükelçisi ve Birleşmiş Milletler (BM) nezdindeki Daimi Temsilcisi Gilad Erdan, konsolosluğun açılması durumunda ABD ile İsrail arasındaki ihtilafın süreceğini vurgulamıştı.

Bugün ise Siyonist Başbakan  Binyamin Netanyahu, Kudüs'teki Filistin konsolosluğuna karşı olduklarını söyledi.

Jerusalem Post'un haberinde, "Netanyahu, Blinken'a, ABD'nin planını kamuoyuna açıklamasından saatler önce, İsrail'in egemenliğindeki topraklarda Filistinliler için bir konsolosluğunun yeniden açılmasına karşı çıktı. Netanyahu, Filistin konsolosluğunun "İsrail egemenliğinin dışındaki topraklarda" olmasını tercih ettiğini söyledi" ifadeleri yer aldı.

Blinken, Orta Doğu turunda ilk olarak İsrail'de Başbakan Binyamin Netanyahu ile görüşmüştü. Ardından Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ile görüşen Blinken, Mısır'a geçerek Gazze'de ateşkesin sağlanmasında katkıda bulunan Darbeci Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile görüştü.

Öte yandan Trump yönetimi, ABD’nin İsrail'deki büyükelçiliğini 2018'de Tel Aviv'den Kudüs’e taşıdıktan ve Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıdıktan sonra söz konusu Kudüs Başkonsolosluğu'nu kapatmıştı. Filistin Yönetimi, Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararının ardından, Amerikan yönetimi ile siyasi temaslarını askıya almıştı.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7224624/abdnin-kudus-karari-netanyahuyu-cildirtti-kesinlikle-karsiyiz