Peygamber Efendimize hakaret etmişti! O öğretmen göreve geri dönecek

Sözde mizah dergisi olan Fransız Charlie Hebdo'nun Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'e yönelik karikatürleri  İngiltere'de bir lisedeki derste öğretmen tarafından gösterilmişti. Peygamber Efendimiz yönelik hakaret içeren karikatürleri göstermesinin ardından hakkında soruşturma başlatılan ve açığa alınan öğretmenin görevine dönebileceği açıklandı.

GÖREVE GERİ DÖNECEK

İngiltere'nin kuzeyindeki Yorkshire'da bulunan Batley Okulu’nda bir öğretmenin din bilgisi dersinde hakaret içerikli karikatürleri göstermesiyle ilgili soruşturma tamamlandı. Soruşturmada öğretmenin karikatürleri birden fazla gösterdiği ancak suç işleme niyetinde olmadığı sonucuna varıldı.

ÖĞRETMENİN NİYETİ SUÇ İŞLEMEK DEĞİLMİŞ! 

Öğretmenin, "dini değerlere küfrün" ne olduğu hakkında bir tartışma başlatmak için "görüntüyü kullanmanın eğitici bir amacı ve faydası olduğuna gerçekten inandığı" savunuldu.

Liseden yapılan açıklamada, "Bulgular açık, ilgili öğretmen kaynağı suç amacıyla kullanmadı ancak ders konusu başka yöntemlerle etkili bir şekilde anlatılabilirdi." denildi.

Bu kapsamda "açığa alma cezasının artık kaldırılabileceği" duyurulurken, bundan sonra karikatürlerin kullanılmayacağı da ifade edildi.

GÖSTERİ DÜZENLENMİŞTİ

25 Mart'ta yaşanan olayda, bir öğretmenin din bilgisi dersinde İslam peygamberi Hz. Muhammed'e yönelik karikatürleri göstermesinin ardından veliler okul önünde protesto gösterisi düzenlemişti.

Okul, göstericilerin istifa etmesini istediği öğretmeni açığa almıştı.

Okul Müdürü Gary Kibble, velilere gönderdiği e-postada derste kullanılan "uygunsuz kaynak" için özür dilemişti.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7224230/peygamber-efendimize-hakaret-etmisti-o-ogretmen-goreve-geri-donecek