İpe sapa gelmez laflar!

Zeki Ceyhan
Zeki Ceyhan

           İçişleri Bakanı Süleyman Soylu kamuoyunca oldukça ciddi olarak bulunan suçlamaların muhatabı halini aldı!

           Muhalefetin ortak beklentisi İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun vakit geçirmeksizin istifa ederek hakkındaki iddiaların sağlıklı bir ortamda soruşturulmasına                 imkân tanıması!  

           Ama İçişleri Bakanı Süleyman Soylu aynı kanaatte değil!

           Hakkındaki iddiaları “ipe sapa gelmez laflar” olarak tanımlayarak hiç üzerinde durma yanlısı olmadığını gösteriyor.

           Tamam, bizler de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında ileri sürülen iddialara temkinle yaklaşıyor ve söylenen her şeyi doğru laflar olarak kabul etmiyoruz.

           Ancak bu demek değildir ki iddialar soruşturulmamsın ya da iddiaların soruşturulması için sağlıklı bir ortam hazırlanmasın!

           Bugün İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yönelik iddiaları “arkası yarın” havasında yayınlayanlar dün kendisine destek veren, arka çıkan açıklamalar                           yapıyorlardı!

           Bugün kendisini hedef tahtasına oturtanlar dün “oluk oluk kan akıtacaklarını ve bu kanlarla duş almaktan” söz ediyorlardı! İçişleri Bakanı Süleyman Soylu                     ortaya konulan bu tür söylemlerin “iktidarın aleyhine” olduğunu iddia ediyor ama suçlayanlar bu tür söylemlerinin “iktidarın lehine” olduğunu ifade ederek                       “korku iklimi oluşturmak” için bu yöntemi tercih ettiklerini açıklıyorlar.

           Şayet Süleyman Soylu bu tür söylemler söz konusu olduğunda, “Sen ne demek istiyorsun” diye o gün hesap sorsaydı o zaman bugün söyledikleri daha                       inandırıcı olur ve hakkında söylenenler gerçekten “ipe sapa gelmez laflar” olarak kabul edilebilirdi.

           O günlerde hiç ses çıkarmayıp iddia sahibinin ileri sürdüğü gibi oluşturulmak istenen korku ikliminden alabildiğine istifa etmenin yollarını arayanların bugün

           “bu tür söylemler aleyhimize oldu” diye konuşmalarının inandırıcılığı olabilir mi?

           Madem aleyhlerine olmuştu, niye bu tür söylemlerin sahibi hakkında o zaman kıllarını kıpırdatmadılar?

           Hepimizin temkinle yaklaştığı suçlamaları “ipe sapa gelmez laflar” görüp üzerinde hiç durmamak kafalarda oluşan soru işaretlerini dağıtmaya yetmez!

           Hiç şüphesiz suçlayanın “adli sicilinin” sorunlu olması söylediği her şeyin gerçek dışı olduğunu göstermez.

           İktidar İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında ileri sürülen iddiaları aynı mantıkla ele alır ve tabir caizse geçiştirmeye çalışırsa kimseyi inandıramaz!

           Kafalarda soru işareti kalmaması için istifalar sağlanarak sağlıklı bir soruşturma yapılması için gerekli ortam hazırlanmalıdır.

- Milli Gazete, Zeki Ceyhan tarafından kaleme alındı
https://www.milligazete.com.tr/makale/7223414/zeki-ceyhan/ipe-sapa-gelmez-laflar